Tjednik Express donosi sve detalje o brutalnom ubojstvu švedske novinarke Kim Wall koja je radila reportažu o najvećoj privatnoj podmornici. Raskomadana je kao u hororu...
Kim ušla u podmornicu, a onda su našli tijelo bez udova i glave
Ubojstvo švedske novinarke Kim Wall, čije je tijelo bez glave, ruku i nogu pronađeno blizu obale na otoku Amager, 50 kilometara od Kopenhagena, jedan je od najbizarnijih slučajeva ubojstva posljednjih nekoliko godina.
Sve je počelo kad se Kim Wall 10. kolovoza oko 19 sati našla s Peterom Madsenom u Refshaleoenu, lučkom dijelu Kopenhagena, gdje se ukrcala na podmornicu UC3 Nautilus. Riječ je o podmornici koju je Madsen sam napravio, najveća je privatna podmornica na svijetu, teška je 40 tona, a novac za njezinu gradnju skupio je 2008. godine preko crowdfundinga. Madsen je ekscentrični danski izumitelj, inovator i milijunaš, koji iza sebe ima nekoliko značajnih znanstvenih projekata, piše Express.
Madsen je već dvaput promijenio svoju priču
Kim Wall je posljednji put viđena živa tog dana kad se ukrcala na podmornicu, oko 20.30 sati, kad je putnik s drugog broda koji je pored njih prolazio fotografirao Kim i Madsena dok su stajali na kontrolnom tornju podmornice.
Što se nakon toga dogodilo vjerojatno se nikad neće doznati, s obzirom na to da je Madsen, optužen za ubojstvo, već dvaput potpuno promijenio svoju priču. S obzirom na to da se nije vratila kući, njezin dečko je 11. kolovoza, u petak, u 2.30 sati policiji prijavio njezin nestanak.
Podmornica nije bila opremljena s opremom za satelitsko praćenje, tako da su spasilački timovi satima morali tražiti gdje se podmornica uopće nalazi. U petak oko 10.30 sati podmornica je prvi put primijećena kraj svjetionika u Oresundu, tjesnacu između Danske i Švedske.
Spasilački tim je konačno uspostavio kontakt s Madsenom, ali pola sata kasnije, oko 11 sati, podmornica se potopila i Madsen je spašen. Kim nije bila na podmornici.
Madsen je policiji ispričao da se na podmornici dogodila nesreća u kojoj je Kim Wall izgubila život te ju je “pokopao”, odnosno bacio je njezino tijelo u more 50 kilometara južno od Kopenhagena. Nikakvi detalji o nezgodi na podmornici nisu objavljeni. Međutim, samo spašavanje Madsena je isto tako bila bizarna scena.
Policija je zaključila da je podmornica namjerno potopljena
Kad su ga našli, Madsen se smijao od sreće jer je bio pronađen te je samo rekao kako je Nautilus potopljen i uopće nije spominjao novinarku. Uz spasilački tim su bile i kamere lokalne televizije te su ga oni pitali zna li nešto o Kim Wall. “Imate li ikakve podatke o njezinim kontaktima”, pitali su ga.
“U mojem telefonu na dnu oceana”, odgovorio im je Madsen. “Dakle, ne znate njezino ime ili što?”, nastavili su ga ispitivati. “Samo da se zove Kim. Ne provjeravam pozadinu novinara, oni nazovu i pitaju mogu li vas intervjuirati”, odgovorio im je Madsen.
Tri dana nakon što su spasioci našli Madsena, 14. kolovoza, policija u Kopenhagenu je objavila da su nakon istrage došli do zaključka da je podmornica namjerno potopljena.
Što se točno dogodilo nesretnoj Kim potpuno je nejasno, a prošlo je punih 13 dana dok nije službeno potvrđena njezina smrt. I dok se istina o smrti novinarke ne zna, u međuvremenu su objavljeni jezivi detalji povezani s njezinom smrću. Naime, 21. kolovoza južno od Kopenhagena, u Klydesoenu, biciklist je pronašao torzo, tijelo bez ruku, nogu i glave, a policija je utvrdila su svi udovi namjerno odrezani.
Dva dana kasnije policija je DNK analizom Kimine četkice za zube i četke za kosu potvrdila da je riječ o Kiminim ostacima te su objavili da su njezinu krv pronašli i na potopljenoj podmornici.
Za torzo je bio zavezan poveći komad željeza, a sam torzo imao je brojne ubode nožem ili nekim sličnim predmetom, s ciljem da iz tijela izađe sav zrak. Željezo i ubodi trebali su osigurati da torzo ne ispliva na površinu. Madsenova odvjetnica Betina Hald Engmark izjavila je da njezin klijent ne priznaje nikakvu krivnju.
“Ono što je otkrila DNK analiza ne demantira objašnjenje mojega klijenta o tome što se na podmornici dogodilo”, rekla je Engmark. A ono što je Madsen rekao, dvaput je mijenjao. Prema prvoj verziji priče, Madsen je rekao da je Kim Wall 10. kolovoza oko 22.30 sati dovezao do restorana Halvandet, koji se nalazi blizu mjesta na kojem su se našli tog dana u 19 sati. Vlasnik restorana Bo Petersen je izjavio da je cijelo područje dobro pokriveno videokamerama, a snimke je predao policiji.
Otvorili nikad riješen slučaj japanske studentice
Policija nije objavila što se na snimkama nalazi, ali su zato otkrili da je nakon što su snimke pregledane i nakon saslušanja Madsen promijenio svoj iskaz. Rekli su da im je Madsen ovaj put otkrio da je njezino tijelo nakon nezgode na podmornici bacio u more.
I policija i obitelj novinarke traže odgovore na brojna pitanja, a švedska i danska policija pozvali su sve koji su ikad bili na Madsenovoj podmornici ili su putovali s njim da im se jave i ispričaju što su s njim doživjeli.
Ovaj bizaran slučaj natjerao je dansku policiju da otvore nikad riješeni slučaj japanske studentice Kazuko Toyonge. To je slučaj iz 1986. godine. Njezino tijelo također je pronađeno u vodama blizu Kopenhagena, mjesec dana nakon što je nestala i nikad, 30 godina otkako je njezino tijelo pronađeno, nije otkriveno što joj se dogodilo.
Naime, njezino je tijelo pronađeno raskomadano u vrećama na nekoliko lokacija u moru, a policija sad traži moguću vezu između dva ubojstva – Kazuko Toyonge i Kim Wall. Što se tiče Madsena, o njegovoj životnoj priči ima se što napisati. Rođen je 1971. godine, a odrastao je s ocem i tri brata u malom gradu na obali Zealanda, najvećeg danskog otoka. Otac mu je bio stolar, a Madsen je jednom ispričao da ih je otac zlostavljao. Njegov je otac radio barake za nacističke vojnike koji su okupirali Dansku.
Madsen se još kao dijete počeo zanimati za znanost i već s 15 godina je u školskom dvorištu lansirao rakete koje je sam izradio. Nakon škole počeo je studirati strojarstvo, ali nikad nije završio fakultet. Njegove ambiciozne vizije i inovacije donijele su mu popularnost i potporu javnosti, pa je tako postao neka vrsta lokalnog celebrityja kojem je zajednica pomagala te su mu često donirali novac kako bi svoje inovativne ideje ostvario.
Opisuju ga kao čovjeka s kojim je jako teško raditi
Madsen je 2008. godine osnovao Copenhagen Suborbitals, tvrtku za amatersko istraživanje svemira. Međutim, do 2011. godine Madsenovi odnosi s partnerima i kolegama u tvrtki postali su tako loši da su ga svi ostavili pa je nastavio raditi sam. Oni koji su s njim radili opisuju ga kao osobu s kojom je jako teško raditi i surađivati, a kako je ambiciozan, često zna planuti na ostale kolege i njihov rad. No isto tako, Madsen je svih ovih godina pokazivao znakove blage poremećenosti i ludila. Prije dvije godine se posvađao s volonterima koji su mu pomogali da sagradi Nautilus te im je poslao poruku čudnog sadržaja. “Nautilus je uklet. To prokletstvo sam ja i na Nautilusu nikad neće biti mira dokle god sam ja živ”, napisao je Madsen. Također je volio eksperimentirati s raznim seksualnim fetišima.
Podmornice je počeo raditi 2002. godine, a UC3 Nautilus mu je treća. Madsen je dovodio goste na Nautilus i prije Kim Wall, i to su upravo posjetitelji podmornice s kojima policija želi stupiti u kontakt. Jedan od njegovih bivših kolega iz Copenhagen Suborbitalsa rekao je za danske novine da je Madsen živopisan lik, ali da ne misli da je u stanju nekoga ubiti.
'Madsen se ne zna nositi sa stresom, ali nije ubojica'
“On nije zao, ne vjerujem da ju je namjerno ubio. Istina je da se on ne zna nositi sa stresom, ali nije u stanju nekoga ubiti. A i do sada su mu na podmornice već dolazili novinari, radio je puno s medijima. Međutim, mogu zamisliti da se neka nezgoda na podmornici dogodila. Podmornice su neudobne i nezgrapne te se je u njima jako nezgodno kretati. Moguće je da je pala i slomila vrat”, rekao je Jens Falkenberg.
S druge strane, njezine kolege tvrde da je Kim uvijek bila odgovorna i savjesna te da nikad ne bi učinila ništa glupo niti bi se dovela u opasnost. Kao novinarka je puno putovala, pa je imala mnogo iskustva. Danski novinari i fotografi koji su radili s njim također nemaju o njemu lijepih riječi. Madsen je, kažu, bio jako bezobrazan prema novinarima koji nisu cijenili njegov rad, a jedan fotograf je rekao da je Madsen potpuno lud. Inače, za Dansku nije neobično da se gotovo ništa ne zna o slučaju i da se nikakvi detalji ne daju u javnost, jer je kod njih uobičajeno da policija radi iza “zatvorenih vrata”.
Čak ni Madsenova odvjetnica ne može objaviti njegovu stranu priče, osim što može reći da je njezin klijent nevin.