Zemljište koje je Mile Kekin kupio povoljno od Grada Buja ne bi ništa vrijedilo i na njemu ne bi mogli graditi da nisu kupili ruiniranu kuću koja ima pristup cesti. Za nju su imali predugovor s privatnom vlasnicom...
Kekinovi su morali kupiti i dio privatne zemlje i staru kuću za vilu. Evo koliko su to platili...
Vila Ivane i Mile Kekina u istarskom mjestašcu Momjan nije mogla biti izgrađena samo na zemljištu koje su kupili od Grada Buja po povoljnoj cijeni. Da bi ta investicija bila realizirana, Kekinovi su prvo morali doći do nekretnine koja je imala pristup cesti i komunalne priključke.
Prema ugovoru koje donosimo, Mile Kekin je od privatne osobe kupio ruševnu kuću i štalicu po cijeni od 110.000 kuna (manje od 15.000 eura), a sa zemljištem kupljenim od Buja za 25.000 kuna formirana je parcela na kojoj je danas vila s grijanim bazenom. Vilu su nazvali "Volare e Cantare"(letjeti i pjevati, op.a), u njoj borave za vrijeme odmora, ali je i iznajmljuju dio ljeta, pa im je prema podacima iz imovinske kartice, ona lani donijela 13.000 eura dodatnih prihoda.
Vrijednost vile je danas Ivana Kekin procijenila na 400.000 eura, a prema fotografijama sa stranice za najam, vidi se da je moderno uređena i opremljena. U nedjelju je RTL objavio pozivajući se na neslužbene izvore da će DORH provesti izvide o prodaji zemljišta i utvrditi je li oštećen proračun Buja.
No, kako je sve počelo? Rekonstrukciju transakcija otežava činjenica da su brojevi katastarskih čestica danas promijenjeni nakon parcelizacije, pa kada se sada gledaju podaci iz katastra i gruntovnice, lako može doći do zabune. Primjerice, Kekini su kupili dio gradskog zemljišta koje je prije nosilo oznaku koju danas nosi vila drugog susjeda koja je izgrađena prije njihove i s kojom nemaju veze.
U kasno proljeće Mile Kekin dogovara kupnju stare kuće koja ima tlocrtnu površinu 43 kvadrata, ali ima i kat, a pored nje je mala štala i dvorište, sveukupno u katastru - 77 kvadrata. Za to je navedena cijena 110.000 kuna. Iza te nekretnine se prostire i dio gradskog zemljišta koje je i prethodna vlasnica koristila. I prvi susjedi koriste dijelove gradske zemlje za vrt ispod svoje kuće.
Kako bi realizirali svoju investiciju, Kekinima nije dovoljna samo nekretnina koju su dogovorili, nego odlaze u Grad interesirati se mogu li kupiti i dio gradskog zemljišta. U tom trenutku oni nemaju potpisani kupoprodajni ugovor za staru kuću i formalno nisu vlasnici te nekretnine, nego imaju samo predugovor. Predugovor će se realizirati samo ako uspiju otkupiti i zemlju od grada.
U svojoj izjavi za Novi list, gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintini je potvrdio da su Kekini iskazali interes da kupe i dio gradskog zemljišta, a on im je objasni proceduru i da će zemljište morati na natječaj.
Kekini plaćaju i geodetski elaborat po kojem se dio zemljišta u suvlasništvu Buja izdvaja kako bi formirali jedinstveno zemljište.
-Grad Buje prodao im je na natječaju dvije čestice 2018. godine, s tim da smo u jednoj imali udio od 20 posto vlasništva, a u drugoj 40 posto. Dakle, nismo bili stopostotni vlasnici. Angažirali smo sudskog vještaka za procjenu– rekao je gradonačelnik za Novi list.
Kako nam je objasnila jedna odvjetnica koja je radila na niz sličnih slučajeva po Hrvatskoj, ako su vlasnički odnosu nesređeni, uobičajno je da investitori iskažu interes za kupnju, te da lokalna uprava ili država angažira vještaka, procjeni zemlju i nakon toga je proda na javnom natječaju. Iako se na taj natječaj u realnosti ne javlja nitko drugi osim investitora, on po zakonu mora biti raspisan. U slučaju Kekinovih, vještak kojeg je angažirao Grad Buje je procijenio zemljište na 9,1 eura po kvadratu zbog toga jer zemljište nema samostalni prilaz, infrastrukturu i nalazi se na kosini. Ta procjena se odnosi na puno veću parcelu od one koju su na kraju kupili Kekini. Geodetskim elaboratom je ta veća parcela podijeljena na dva dijela, pa su i prvi susjedi Kekinovih na istom javnom natječaju po istoj cijeni po kvadratu mogli kupiti zemljište koje je ispod njihove kuće. Oni to nisu učinili, pa je zemljište i dalje gradsko.
Odluku o prodaji ta dva zemljišta, ali i još sedam ostalih, Vižintini donosi 27. lipnja 2018. godine, a zainteresirani su se mogli prijaviti od 29. lipnja do 9. srpnja, što opovrgava tumačenja da je natječaj trajao tek dva dana. Što se tiče zemljišta ispod stare kuće za koju predugovor ima Mile Kekin, ono je formirano od dijelova dvije danas bivše čestice i ukupne je površine 358 četvornih metara. Početna cijena je nešto više od 24.000 tadašnjih kuna. Pravo prvokupa u tom trenutku imaju susjedi, navodi se u natječaju. Podsjetimo, Kekini nisu ti susjedi jer formalno nisu vlasnici parcele iznad gradskog zemljišta nego tek imaju predugovor. Ali kako je gospođi od koje su kupovali bilo u cilju da proda svoju kuću, ona se nije javila na natječaj. I Mile Kekin kupuje gradsku zemlju s ponuđenom cijenom od 25.000 kuna, a na to mora platiti još tisuću kuna troškova procjenitelja.
Kupoprodajni ugovor s Gradom Bujem, ali i i privatnom vlasnicom je sklopljen isti dan, 31. srpnja 2018. godine. Tako za ukupno 136.000 kuna Kekinovi dolaze do parcele koja će nakon izmjena i sjedinjavanja imati konačnih 412 četvornih metara. Po ondašnjem tečaju eura, ispada da su prosječno svaki kvadrat zemlje platili prosječno oko 45 eura kada se gleda i skuplje zemljište sa starom kućom i zemljište od Grada. Mile Kekin je tu jesen nastupao s Hladnim pivom na gradskoj manifestaciji u Buju, ali su za to kao bend bili dodatno plaćeni, pa iz Možemo! opovrgavaju da to ima bilo kakvu poveznicu s kupnjom zemlje.
Nakon elaborata i izmjera, objedinjavanje zemljišta je provedeno tek krajem 2019. godine i tada je u zemljišne knjige upisano da se na njemu nalazi kuća od 43 kvadrata i 369 kvadrata dvorišta, ukupno 412 kvadrata. Kada se zbroji ono što su kupili od grada i privatne vlasnice, vidi se da je nakon izmjera, konačna površina parcele 20-ak kvadrata manja.
U prosincu 2019. godine Ivana Kekin diže kredit u protuvrijednosti 190.000 eura za gradnju vile, a založno pravo banke nije upisano na nekretnini u Istri, nego na stanu u Zagrebu. Kao liječnica i članica Hrvatske liječničke komore je dobila i nižu kamatnu stopu jer komora to osigurava za sve svoje članove. Kamata joj je zato tek 2,15 posto godišnje. Rata joj je 881 eura mjesečno.
S tim novcem su izgradili vilu. Iako se širila informacija da su ostali dužni za izgradnju izvođaču, jučer smo objavili da to nije točno i glavni izvođač radova nam je potvrdio da mu je sve uredno plaćeno.
Početkom 2023. godine, vila je dovršena, u zemljišnim knjigama je upisano da ima uporabnu dozvolu, a to znači da se upisuje i pravo, sadašnje stanje. Točnije, na zemljištu od 412 kvadrata je kuća na kat na površini 122 četvorna metra, bazen 35 kvadrata i dvorište od 255 kvadrata. Još prije samog dovršetka vile, supružnici Mile i Ivana su sredinom 2022. godine potpisali ugovor po kojem su uredili svoje odnose tako da su u konačnici oboje vlasnik po pola vile s bazenom.