Neonacisti i zarobljeni Rusi tvrde da su spremni 'osloboditi Rusiju od Putinovskog režima', a Ukrajinci tvrdoglavo šute o svom utjecaju na borbe u Rusiji
Tko su partizani koji upadaju u ruska sela i bore se protiv Putina? 'Oslobodit ćemo Rusiju'
Duž ruske granice s Ukrajinom izbile su borbe nakon što su samoproglašene ruske partizanske snage pokrenule prekogranični napad i ustvrdile da su prvi put tijekom rata osvojile pogranično selo.
Legija Slobode Rusije koja sebe opisuje kao antikremaljsku miliciju koja želi osloboditi Rusiju od Vladimira Putina, tvrdi da je prešla granicu i osvojila naselje Kozinka te poslala svoje postrojbe u grad Grajvoron u ruskoj regiji Belgorod, piše The Guardian. Pripadnici Legije su većinom bivši zarobljeni ruski vojnici, ali pod istom zastavom se bori i nekoliko Ukrajinaca.
Tijekom dana su objavljivane snimke nastale na ruskom teritoriju, a među njima se pokazao i Aleksej Levkin (bradati muškarac na videu u nastavku teksta).
Levkin je najjavnije lice Wotanjugenda, neonacističke organizacije u Ukrajini. U intervjuu iz 2019. za časopis grčke neonacističke Zlatne zore, Levkin je sebe opisao kao "političkog ideologa" u Azovu.
Levkin ima prošlost punu neonacističkog ekstremizma i nasilja u rodnoj Rusiji. 2006. uhićen je zbog dvostrukog ubojstva, no optužbe su kasnije odbačene; također je bio dio neonacističke bande koja je navodno sudjelovala u uništavanju židovskih i muslimanskih grobova na groblju, brojnim napadima i najmanje četiri ubojstva. Levkin je navodno bio poslan na obvezno psihijatrijsko liječenje i pušten 2011. godine.
Wotanjugend je izrastao iz Levkinovih glazbenih aktivnosti u Rusiji, koje su prvenstveno uključivale predgrupu neonacističkom bendu M8l8th (M8L8TH na ruskom; molot što znači čekić na ruskom, s dva 'O' zamijenjena s 8 u obliku 88, "Heil Hitler" na neo- nacistički numerički kod). U intervjuu iz 2016., Levkin je izjavio da su "stvorili naš internetski resurs kao mini-sveučilište za pristaše desničarske ideologije" i "resurs na kojem naši čitatelji mogu dobiti iscrpne informacije o najširem rasponu tema što se tiče desničarskih svjetonazora”, uključujući ono što je on nazvao “herojskim djelima Europljana”, objavio je Bellingcat u tekstu o ostalim izbjeglim ruskim neonacistima.
Borbe u okolici Belgoroda su potrajale do večeri, a još nije poznato koliko je ljudi ozlijeđeno. Snimka napada, navodno s granične kontrolne točke u Grajvoronu, pokazuje žrtve, uključujući ruskog časnika koji leži licem prema dolje u lokvi krvi pokraj ruskih putovnica i drugih dokumenata razbacanih po tlu. Video također prikazuje oklopna vozila koja su osvojila graničnu postaju.
Sve je veći kaos u regiji Belgorod gdje su lokalne vlasti u ponedjeljak navečer proglasile "protuteroristički režim", rijedak je slučaj da su se ruska sela suočila sa sukobom koji je ruska vojska pokrenula diljem Ukrajine. I ruski i ukrajinski dužnosnici potvrdili su borbe na granici.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Mi smo isti Rusi kao i vi. Izdvajamo se samo po tome što više nismo htjeli opravdavati postupke zločinaca na vlasti i stali smo oružjem u obranu naše i vaše slobode. Ali danas je vrijeme da svi preuzmu odgovornost za svoju budućnost. Vrijeme je da se stane na kraj diktaturi Kremlja - priopćila je Legija Slobode Rusije na društvenim mrežama.
Kako je UNIAN ranije izvijestio, legija "Slobodna Rusija", koja je formirana od satnije ruske vojske koja je dobrovoljno prešla na ukrajinsku stranu da se bori protiv ruskih osvajača.
Prema riječima zapovjednika satnije, oni su 27. veljače uz pomoć djelatnika SBU-a prešli na ukrajinsku stranu kako bi "zaštitili Ukrajince od pravih fašista". U medijskom obraćanju na samom početku rata pozvao je sunarodnjake, vojnike Putinove vojske, da stupe u redove "Slobodne Rusije" kako bi spasili vlastiti narod i zemlju "od poniženja i uništenja". Igor Volobujev, bivši direktor Gazprombanka, koji je pobjegao iz Rusije pri početku invazije, kasnije je objavio da se pridružio Legiji.
Ukrajina je odbacila povezanost s ruskim partizanskim borcima, rekavši da djeluju neovisno i da nisu pod vojnom kontrolom.
Nije jasno je li napad dio dugoročne vojne strategije ili je zamišljen kao diverzantski napad jer i dalje postoje očekivanja da se Ukrajina priprema pokrenuti ljetnu protuofenzivu kako bi ponovno preuzela teritorij koji je okupirala Rusija.
Ali sukobi su sve češći duž granice u regijama Belgorod i Brjansk. Početkom svibnja četiri ruske vojne letjelice, dva zrakoplova i dva helikoptera oboreni su u jednom od najvećih jednodnevnih gubitaka u ratu.