Raketa KSLV-II Nuri s tri komponente, proizvod Korejskog instituta za aeronautička istraživanja (KARI) ponijela je 1,5 tona materijala u orbitu, 600 do 800 kilometara iznad Zemlje
Južna Koreja uspješno provela drugi test svoje rakete Nuri, postavili lažni satelit u orbitu
Južna Koreja provela je u utorak drugo testno lansiranje svoje svemirske rakete Nuri, osam mjeseci nakon prvog, uspješnog lansiranja koje je završilo neuspješnim postavljanjem u orbitu pokusnog tereta.
- Drugo probno lansiranje bilo je uspješno jer je postavila lažni satelit u orbitu - rekao je ministar znanosti Lee Jong-ho.
Raketa je poletjela iz svemirskog centra Naro na južnoj obali države u 16 sati po mjesnom vremenu.
Raketa KSLV-II Nuri s tri komponente, proizvod Korejskog instituta za aeronautička istraživanja (KARI) ponijela je 1,5 tona materijala u orbitu, 600 do 800 kilometara iznad Zemlje.
Riječ je o ključnom projektu Južne Koreje koja želi osnažiti svoj svemirski projekt i postići ambiciozne ciljeve u 6G mreži, špijunskim satelitima i misijama na Mjesec.
Raketa koristi samo južnokorejsku tehnologiju te je prva koja je u potpunosti proizvedena u toj državi. Prošlu raketu, lansiranju 2013., razvijala je s Rusijom.
Nurijev prvi ispit u listopadu rezultirao je uspješnim lansiranjem, no neuspješnim postavljanjem tereta u orbitu jer je motor treće faze izgorio prije no što je planirano.
KARI planira izvesti još najmanje četiri testa raketa do 2027. godine. Seul surađuje sa SAD-om i na izgradnji izvidničkog Mjesečevog orbitera.