Ekstremni ronioci Gorički i Kvarantan otkrili su olupinu broda Palestro stradalog u bitki prije 149 godina. Najvažniji dio broda, pramčani kljun, još je jako dobro očuvan
Još od viške bitke: Pronađena potopljena topovnjača iz 1866.
Najvažniji dio broda, pramčani kljun, još je jako dobro očuvan, a bilo je prelijepo vidjeti i prastari lanac sa sidrom na provi, govori Dražen Gorički, ronilac koji je u podmorju Visa, na dubini od 121 metra, otkrio olupinu broda Palestro.
Riječ je o talijanskoj oklopnjači koju je mornarica Habsburške Monarhije potopila 20. srpnja davne 1866. u čuvenoj Viškoj bitki. Iako je Gorički s kolegom Aleksom Kvarantanom iz tima DragorSub ovaj značajni relikt otkrio još prošle godine, službenu potvrdu pronalaska dobio je tek prije nekoliko dana. Združenu akciju s tom svrhom vodili su Ministarstvo kulture, Flotila Hrvatske ratne mornarice, Obalna straža RH i Hrvatski restauratorski zavod.
- Na provu i kljun, njegov karakterističan podvodni dio kojim se probijalo neprijateljski brod, otpada od 25 do 30 metara od ukupnih 63, koliko je Palestro izvorno bio dug. Ostatak je razbacan po dnu mora, na potezu od 30 do 40 metara. Uspjeli smo razabrati dijelove topova, a 60-ak metara dalje vidjeli smo veliki komad za koji se poslije uspostavilo da je krma - priča Gorički. Otkriće Palestra nastavak je priče iz 2005., kad je u Viškom akvatoriju pronađena olupina jedne od dvije velike talijanske oklopnjače stradale prije gotovo stoljeće i pol. Bila je to Re d’Italia, koju je onda austrijska flota, mada brojčano slabija, lukavo probila upravo kljunom u bok i potopila. Talijani su pretrpjeli poraz u kojemu je poginulo ukupno 38 časnika i 574 mornara. Od toga, njih 200-tinjak bilo je na Palestru, koji je zapaljen pobjegao s poprišta bitke i zatim eksplodirao.