Mještani su pokrenuli peticiju kojom žele zaustavili velik broj sidrenja tik uz obalu tijekom ljeta
Jesu li globalne promjene utjecale na oblik Zlatnog rata? Mještani krive brodice i turizam
Mijenja se kako vjetar puše. Kad dođe bura, okrene se skroz na drugu stranu i tamo se zavije, rekla je mještanka za Novu TV o obliku Zlatnog rata, popularne plaže na Bolu na Braču.
Atraktivna plaža mijenja svoj oblik. Mještani krive turizam, a pokrenuli su i peticiju.
- Postoje neke studije i rade se neke nove studije iz kojih je jasno da su, osim prirodnih fenomena koji se događaju, za veliki dio pomicanja Zlatnog rata prema istoku zapravo krivi katamarani, gliseri, promet itd. Dakle, turizam je krivac - kaže mještanin za Novu.
I studija sidrišta Splitsko-dalmatinske županije preporučila je izostavljanje Zlatnog rata kao područja za sidrište s obzirom na to da mu je kopno zaštićeno područje koje cijene i brojni gosti.
S druge strane, načelnica općine Bol Katarina Marčić ističe da se promjene na Zlatnom ratu događaju već neko vrijeme, a da je na to gotovo isključivo utjecala promjena klime.
- Zadnjih par godina žalo se premješta s jednu na drugu stranu. Postoje uobičajene izmjene u toku godina, u posljednjih nekoliko godina se ta simetrija rta gubi. Prije je bilo više žala na zapadnoj, nego na istočnijoj obali, a sada ga je vidljivo više na istočnoj strani te rt gubi onu svoju simetriju po čemu je Zlatni rat jedinstven. Sada se dešavaju nekakve promjene i ne znamo je li nešto kratkotrajno nešto što se i prije događalo. No, zabrinjavajuće je ako se nastavi ovo događati. Laičko je mišljenje da se to događa promjenom mikroklime, ponajviše i vjetrova i učestalost jačih vjetra. Zimi su vjetrovi slabiji nego ranije, nedostaje jakog juga koji bi materijal zakretali prema zapadnoj strani - kazala je načelnica za Jutarnji list i dodala da nema nekog značajnog ljudskog faktora koji je utjecao zadnjih godina na izgled Zlatnog rata.