Cijepljenje lisica protiv bjesnoće se obavlja svake godine, tako što se postavljaju mamci. Prije su te mamce raznosili lovci po lovištu, no u zadnje vrijeme se to radi iz aviona. Pučanstvo se o tome obaviještava putem medija i raznih plakata na javnim mjestima. Cjepivo djeluje tako što zdrave lisice koje ga pojedu ostaju zaštićene, a već bolesne ugibaju kako ne bi dalje širile zarazu. Mamac izgleda kao okrugli kolačić promjera oko 4-5 cm smeđe boje a u sredini se nalazi to želatinasto cjepivo. Nije otrovno, ali može biti štetno po zdravlje, zato ne dirajte nešto slično tome ako pronađete u prirodi. Eto nažalost djeca su to negdje pronašla, nadamo se da će sve biti u redu.
zo
zoki67
15.5.2012.
Evo nešto o tome: http://regionalni.com/zivotdrustvo/kucni-ljubimci/cijepljenje-lisica-protiv-bjesnoce-5069/
zo
zoki67
15.5.2012.
I još malo: http://www.mps.hr/UserDocsImages/Andrija/ZDRAVLJE%20ZIVOTINJA/Bro%C5%A1ure/bro%C5%A1ura%20orv.pdf
mapa45
15.5.2012.
Vidim da nesto znas, sta se desi kada pas to pojede? Jer predprosle godine dok sam brao sparoge mi je pas nesto pojeo i uginuo?
zo
zoki67
15.5.2012.
mapa45 @ Ništa mu se ne može dogoditi, kao ni mačkama. Eventualno da pojede veću količinu mogao bi imati probavnih smetnji, ali nikako se ne može s tim otrovati
. Na kraju krajeva to je cjepivo iz uvoza i da je opasno po ljude ili životinje, ne bi bilo prikladno to bacati po šumama.
Prikaži još ↓
Pu
PutZaNigdje
15.5.2012.
Ja sam potpuno neobavještena o tom cjepivu..al ljepo je da se to sve obavlja kako treba...A ovom klincu želim brz oporavak..
mapa45
15.5.2012.
ok hvala, onda je pojeo nekakav kakav otrov pa je zato uginuo
tatamlata
15.5.2012.
Iz tvog pisanja naslucuje se kao da to cjepivo ubija vec bolesne lisice. Vec bolesne lisice ionako ugibaju jer im ni cjepivo ne moze pomoci. Ali i mrtve lisice
sire zarazu jer zarazuju na pr miseve koje opet jedu lisice i tako u krug. Lisice su korisne a ovo cjepljenje je jako dobra stvar.
Prikaži još ↓
zo
zoki67
15.5.2012.
tatamlata @ Da točno je da cijepivo ubija lisice koje nose virus u sebi. Inkubacija bjesnoće traje dosta dugo i nije toliko zarazna u prvim stadijima, kao već u
poodmakloj fazi, kada lisice mogu napadati ljude i domače životinje pa samim time predstavljaju i veću opasnost za širenje zaraze. Miševi ne jedu strvine pa tako ni uginule lisice, pa ne postoji mogućnost prijenosa zaraze. Područja koja su tretirana cjepivom, a i ona koja to nisu, redovito obilaze lovci, i strvine se moraju ukloniti. Sve takve lisice i one koje su uklonjene u lovu predaju se veterinarskoj službi na pregled, a oni ih onda ispituju i utvrđuju u kojoj mjeri i na kojem području je zastupljena bjesnoća. Inače sam virus bjesnoće je dosta nestabilan i prenosi se samo slinom ili krvlju, dakle izravnim kontaktom sa oboljelom životinjom. Ne može preživjeti dugo van tijela a tako ni na strvini.
Prikaži još ↓
tatamlata
17.5.2012.
@zoki 67: jucer su me blokirali pa nisam mogao pisati zato sad : Hvala na objasnjenju, sad sam malo pametniji. Jedino mi nije jasno kako taj virus prezivi tolik
o dugo preko zime a da ne unisti nositelje?
Prikaži još ↓
zo
zoki67
17.5.2012.
tatamlata @ virus hibernira, dakle uvijek postoje određene jedinke životinja koje su nosioci virusa a da ne pokazuju znakove bolesti. Kad mu se stvore uvjeti po
činje se razvijati i nastupa bolest i širenje zaraze. Na ljude se dosta teško prenosi, ali je opasnost velika jer je neizlječiv. Izaziva teška psihotična stanja i na kraju smrt. Zadnji slučaj oboljenja čovjeka u Hrvatskoj bio je 1964. godine ali u svijetu godišnje od bjesnoće umre oko 50 000 ljudi, što baš i nije mali broj.
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .