Proglašavati neki protuustavan pozdrav, s mogućnošću da se katkada koristi, to se sad vraća kao neka vrsta bumeranga - naglašava Kosor. Prisjetila se i Kolone sjećanja iz 2013. kad je bila saborska zastupnica
Jadranka Kosor o svađama oko plakata i Koloni sjećanja: 'To se sad sve vraća kao bumerang'
Jadranka Kosor, bivša premijerka i predsjednica HDZ-a, u Newsroomu na N1 televiziji pričala je o Koloni sjećanja u Vukovaru.
Kosor je komentirala tenzije koje je podigao plakat koji je prvo predložio gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.
- Tenzije kojima svjedočimo ovih dana nisu ništa drugo, tu mislim na reakcije vukovarskog gradonačelnika, samo ona mogućnost koju je otvorilo tzv. Vijeće za suočavanje s prošlošću i predsjednik vlade i HDZ-a Andrej Plenković onog dana kad su izjavili javno da je 'za dom spremni' doduše protuustavan pozdrav, ali da se može iznimno upotrebljavati, i to u komemorativne svrhe. To su zapravo bila otvorena vrata za ove događaje danas i prijepore oko plakata - kaže.
Kosor dodaje da je Penava kao dugogodišnji član HDZ-a i u vrijeme kad je postojao gradonačelnik svakako iskoristio mogućnost koju je time dobio. "Proglašavati neki protuustavan pozdrav, s mogućnošću da se katkada koristi, to se sad vraća kao neka vrsta bumeranga."
Kosor se prisjetila Kolone sjećanja iz 2013. godine, kada je bila saborska zastupnica te kada su se počele formirati dvije kolone.
- Mi koji smo bili pred bolnicom smo bili proglašeni nevukovarskom i nehrvatskom kolonom, a oni koji su tada sudjelovali u dijeljenju te kolone danas se mnogi od tih, iz te tzv. vukovarske i hrvatske kolone, zgražaju nad mogućnošću dijeljenja kolona. Povijest se ponavlja. Poučno je na primjeru Vukovara da se jako mora paziti što govorite i radite, i kad ste u opoziciji i na vlasti, jer se neki potezi mogu zaista vratiti kao bumerang, a neke politički u tom smislu i dekapitirati - poručuje Kosor.
Kosor je istaknula da su Vukovarci posebno osjetljivi na dane koji prethode Koloni sjećanja. "Budući da znam puno Vukovaraca, znam koliko su osjetljivi na te dane, 16., 17., sve te dane prije konačnog pada. To su bili dani kad se znalo da grad pada, kad je Siniša Glavašević slao posljednje izvještaje, kad se znalo da rulja ulazi u grad i da će mnogi biti pogubljeni."
Komentirala je i Milorada Pupovca i bacanje vijenca u Dunav.
- Ovo bacanje vijenaca mnogi su doživljavali kao izjednačavanje žrtve i agresora jer u Vukovaru se nije dogodio građanski rat. Vukovar je bio žrtva teške i krvave agresije. Tamo su stradali i neki pripadnici srpske nacionalne manjine i apsolutno im se treba pokloniti i sjetiti ih se i zapaliti svijeću, ali sve u svoje vrijeme - zaključila je.