Nismo prihvatili prijedlog za pokretanje postupka vezano uz Zakon o trgovini. Donijeli smo rješenje većinom od 10 glasova, troje sudaca je bilo protiv, rekao je šef Ustavnog suda Miroslav Šeparović
Ostaje zabrana rada nedjeljom. Ustavni sud: Nećemo to razmatrati, odlučila je većina!
Ustavni sud priopćio je kako će predsjednik suda Miroslav Šeparović dati izjavu medijima zbog povećanog interesa za današnju sjednicu na kojoj će se raspravljati o tome je li Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor u suglasnosti s Ustavom. Ocjenu ustavnosti podnijeli su saborski zastupnici i građanin.
PRATITE UŽIVO:
Podsjetimo, izmjene Zakona o trgovini koji se tiču neradne nedjelje osporavaju udruga Glas poduzetnika, Hrvatska udruga poslodavaca, niz manjih trgovačkih poduzeća i obrta te stranka Fokus. Na snagu su stupile 1. srpnja prošle godine, a prema njima trgovci mogu odabrati 16 nedjelja u godini tijekom kojih bi radili.
Šeparović je na početku rekao kako su donijeli danas tri odluke od javnog interesa.
- Nismo prihvatili prijedlog za pokretanje postupka vezano uz Zakon o trgovini. Donijeli smo rješenje većinom od 10 glasova, troje sudaca je bilo protiv dok je četvero sudaca najavilo izdvojeno mišljenje - rekao je Šeparović.
- Odbili smo i zahtjeva za ocjenu Zakona o izbornim jedinicama i odbacili prijedloge. Odluka je donesena većinom od 9 glasova - rekao je Šeparović.
- Ukinuli smo članak 43, stavak 3, Zakona o HRT-u kojim je propisano da kad HRT obavlja djelatnost, radnici HRT-a nemaju pravo na šrtajk. Ova odluka donesena je jednoglasno”, rekao je. Cjelovite odluke s izdvojenim mišljenjima bit će dostupne na stranicama suda kroz osam dana - rekao je Šeparović.
- Što se tiče Zakona o trgovini, već dvaput smo odlučivali o tzv. neradnoj nedjelji. 2004. smo ukinuli taj zakon zbog nejednakosti u postupanju ovisno o površini prodajnog prostora. Drugi puta smo ukinuli jer nije bio obrazložen cilj koji se htio postići zabranom rada nedjeljom. U ovoj smo odluci – u pravnom poretku RH nedjelja je dan koji se smatra danom odmora te reguliranje radnog vreena ovisi o slobodnoj volji zakonodavca - dodatno je pojasnio Šeparović.
- Smatramo da treba izbalansirati prava i interese trgovaca, zaposlenika i potrošača. Analizom sve tri grupe utvrdili smo da nijedna grupe ovime ne trpi prekomjeran teret - rekao je.
- Ljetos smo utvrdili da biračko pravo u 10 izbornih jedinica nema jednaku snagu. Naložili smo da se to ispravi i u našoj odluci smo naveli slijedeće: Ustav nikakav izborni modelne traži od zakonodavca. Zakonodavac je slobodan uz poštovanje ustavnih načela, no model Ustavom nije propisan - rekao je Šeparović.
- Zakonodavac je ispoštivao da svaki glas jednako vrijedi i to je jedino bitno. To što postoji razlika u broju stanovnika u odnosu na broj birača ne čini te podatke nevjerodostojnim, niti ovaj zakon čini nesuglasnim s Ustavom - rekao je Šeparović.
- Što se tiče cijepanja izbornih jedinica, utvrdili smo da nijedna izborna jedinica ne odstupa od zakonom propisanog praga od +/- pet posto. Utvrdili smo da se pritom vodilo računa o prirodnim granicama i drugim kriterijima - zaključio je Šeparović.
Za ovu odluku glasalo je devet sudaca, a četvero je bilo protiv - Andrej Abramović, Lovorka Kušan i Goran Selanec te Ingrid Antičević Marinović.
Na žalbe malih trgovaca koji tvrde da su oštećeni Šeparović odgovara:
- Ovdje se radi o ogrničenju poduzetničkih sloboda. To nije sporno. Ali ovdje je pitanje je li to sukladno Ustavu. Ovdje trgovci, pa i mali, imaju pravo od ponedjeljka do subote odraditi radno vrijeme, imaju 16 nedjelja koje mogu raditi, imaju blagdane kojima mogu raditi i imaju iznimke kada mogu raditi. Ocijenjujući to, kao i prava zaposlenika i potrošača, zaključili smo da im nije nametnut prekomjeran teret.