“Neću politiku u svoju butigu!”. Legendarnu repliku izgovarao je Boris Dvornik u seriji “Velo misto”, glumeći Meštra koji je zbog razgovora o politici završio u zatvoru
Izjave iz domaćih serija: Kultni citati uz koje smo odrastali...
Sigurno ste barem jednom doživjeli da se na nekoj proslavi ili druženju uz roštilj povede žučljiv razgovor o politici. Prije nego gosti snagu argumenata zamijene argumentima snage, domaćin bi ga završio rečenicom: “Neću politiku u svoju butigu!”. Tu legendarnu repliku izgovarao je Boris Dvornik u seriji “Velo misto”, glumeći brijača Meštra koji je zbog razgovora o politici u vrijeme Austro-Ugarske završio u zatvoru te nije želio da mu se to ponovno dogodi u histeriji koja je zavladala uoči raspada kraljevine Jugoslavije. Za vrijeme premijernog prikazivanja serije 1980. godine ta se izjava nije “primila” u narodu, ali deset godina poslije, nakon raspisivanja prvih višestranačkih izbora postala je pravi hit. Njome se govorilo kako razgovorima o politici i programima stranaka nije mjesto na obiteljskim druženjima ili proslavama godišnjica mature jer takve rasprave samo mogu dovesti do svađe inače bliskih ljudi. U posljednje vrijeme njome se opisuje apatičnost prema politici izazvana razočarenjem prema političkim elitama koje luksuzno žive, a narodu je sve gore tko god bio na vlasti.
- Uvijek je isto načelo rečenične formulacije premda se odnosi na četiri različita politička konteksta. Boris Dvornik to izgovara cijelu seriju, a poanta je da je u našim uvjetima, bez obzira na vlast, bolje bježati od politike - objašnjava profesor Ivo Žanić koji se u svojim radovima bavi filmovima i serijama i njihovim utjecajem na društvo i jezik.
No Meštra se pamti i po dosjetki: “Evo, ja iz ove svoje butige nisan maka, a čet’ri san države prominija”, kojom opisuje česte promjene državnog uređenja na prostorima bivše Jugoslavije, kao i “Glembaju jedan da Glembaju... Neš ti fine familije” kojom se zgraža nad likovima u najizvođenijoj drami Miroslava Krleže. Neki su tvrdili da se Smoje time ruga Krleži čija se žena, isto kao i Smojina zvala Lepa, ali ju je Krleža prozvao Belom, što je Splićaninu bilo beskrajno smiješno, a nije mu se svidio ni Krležin način života jer je s visoka gledao na tzv. male ljude, dok su baš oni Smoji bili najveći prijatelji i neiscrpna inspiracija. Tako je nastao i škovacin (smetlar) Strikan čije se rečenice i danas ponavljaju u govoru.
>>> Više pročitajte u Expressu