Proizvođači se ne slažu s tvrdnjama ministrice da su se mjere u suzbijanju bolesti pokazale dobrima i da su donijele određene učinke
’Izgubili smo rat. Slavonija će postati svinjska pustinja...'
U Banskim dvorima premijer Andrej Plenković sastao se jučer s predstavnicima nadležnih institucija vezano za suzbijanje afričke svinjske kuge. Resorna ministrica Marija Vučković uvjerava kako struka nije pronašla neke pogreške u postupanju Ministarstva poljoprivrede.
- Sve mjere koje provodimo pokazale su se dobrima i donijele su određene učinke - ustvrdila je ministrica, čiju ostavku, osim Suverenista, zazivaju i pojedini uzgajivači svinja.
Bilježi se stagnacija slučajeva u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ali i dalje je potreban oprez. U Brodsko-posavskoj županiji, u kojoj se bolest potvrdila u srpnju na tri slučaja, epidemiološka situacija je, tvrdi, dobra, a pojava bolesti u općini Semeljci u Osječko-baranjskoj županiji epidemiološki nije neočekivana jer graniči s područjem posljednje bolesti, u Ivankovu. Istaknula je da izbijanje bolesti u toj županiji ima veliko socioekonomsko značenje, s obzirom na hrvatsko svinjogojstvo i na to da Osječko-baranjska županija ima oko 350.000 svinja.
- Cjepiva nema, lijeka nema, uloženi su silni milijuni eura kako bi se nešto na tom tragu pronašlo, no do današnjeg dana, nažalost, nije. Smrtnost je gotovo stopostotna, a opasnost u Hrvatskoj je značajna s obzirom na koncentraciju svinjogojstva u dvije županije, na granicama na kojima jesu i koje graniče jedna s drugom - kazala je Vučković.
Suprotno mišljenje o mjerama koje se provode u suzbijanju bolesti ima predsjednik Hrvatske udruge proizvođača svinja Krešimir Kuterovac.
- Hrvatska je izgubila rat s afričkom svinjskom kugom - tvrdi.
Navodi kako su zbog mjera mali i srednji svinjogojci osuđeni na propast, da će veliki morati smanjiti proizvodnju i zatvoriti neke kapacitete te da će samodostatnost u Hrvatskoj do kraja godine biti na 35 posto.
- Za sve su zaslužne super mjere i odgovorni koji gase požar - dodao je.
Kuterovac navodi da smo se dokazali kao stručno nesposobni za kontrolu bolesti. Mjere o kojima govori ministrica, nastavlja on, rezultirale su time da smo s tri došli do 1100 gospodarstava na kojima je bolest potvrđena, odnosno da smo sa 150.000 svinja pod mjerama danas proširili zonu na 350.000 svinja u tri županije. Ozbiljne države su, ističe Kuterovac, pripremile svoje proizvođače da žive s ovom ozbiljnom bolesti.
- Nakon naših priprema i potrošena 174 milijuna eura, rezultat je da će Slavonija postati svinjska pustinja, a brzo će se proširiti na cijelu Hrvatsku - zaključio je.