Općina Čeminac prijevremeno bira načelnika nakon što je njen dugogodišnji načelnik Zlatko Pinjuh završio u istražnom zatvoru i podnio ostavku na svoju dužnost čime mu je prestao mandat
Izbori već odlučeni: Danijel Reštar jedini se kandidirao za načelnika općine Čeminac
Iako se prijevremeni izbori za načelnika općine Čeminac tek trebaju održati za 15-ak dana, njihov je rezultat već poznat, s obzirom da je za njih pristigla samo jedna pravovaljana kandidatura ona nezavisnog, odnosno kandidata grupe birača Danijela Rešetara.
Unatoč tome, u nedjelju, 18. rujna, od 7 do 19 sati, bit će otvorena četiri biračka mjesta na kojima će svoje pravo moći ostvariti oko 2.400 birača.
Općina Čeminac prijevremeno bira načelnika nakon što je njen dugogodišnji načelnik Zlatko Pinjuh završio u istražnom zatvoru i podnio ostavku na svoju dužnost čime mu je prestao mandat.
U istražnom je zatvoru završio koncem travnja nakon što je USKOK protiv njega i još četiri osobe pokrenuo istragu zbog sumnje da su općini nanijeli financijsku štetu u iznosu od 426.000 kuna.
Mjesto općinskog načelnika, vrlo je izvjesno, nakon izborne nedjelje pripast će Rešetaru koji je sa Pinjuhom odmjerio snagu na redovnim lokalnim izborima u svibnju prošle godine, no pobjedu je, sa gotovo 60 posto osvojenih glasova, odnio Pinjuh.
Od Rešetara, koji je osvojio nešto manje od 14 posto glasova, više je glasova osvojio i HDZ-ov kandidat Zoran Dušić, gotovo 27 posto.
Pinjuh je slavio i na izborima za općinsko vijeće, njegova Hrvatska narodna lista osvojila je većinu, osam vijećnika, HDZ tri, a kandidacijska lista grupe birača s Rešetarom na čelu dva mjesta.
DIP otkrio da je Pinjuh za promidžbu koristio resurse općine
No, njegovo zadovoljstvo nije dijelilo Državno izborno povjerenstvo (DIP) koje je, pregledavajući kako su sudionici lokalnih izbora financirali promidžu, utvrdilo da Pinjuh nije postupao u skladu sa zakonom, pa je ostao bez prava na naknadu izbornih troškova u iznosu od pet tisuća kuna.
DIP je utvrdio da je Pinjuh za promidžbu koristio općinski novac, prostorije i službena vozila iako zakon to izrijekom brani.
Da je njihov rezultat poznat i prije nego se izbori održe, u Hrvatskoj nije nova stvar, tako je na lanjskim lokalnim izborima oko deset posto gradova i općina, od njih 555, znalo imena svojih gradonačelnika i načelnika prije izbornog dana, jer se u njima kandidirao samo po jedan kandidat.
Prije izborne nedjelje, 16. svibnja, oko deset posto, od ukupno 555 gradova i općina, mahom ovih drugih, zna imena svojih načelnika i gradonačelnika, u tim se jedinicama, naime, kandidirao samo po jedan kandidat.