Profesori elektrotehnike učili su robotiku kako bi znanje mogli prenijeti na učenike. Zajedno su napravili nekoliko projekata: pauka na 20-ak motora, mali Segway i nekoliko autića
Iz ruku učenika: Vukovarski robot čeliči se sklekovima
Učenici srednje Tehničke škole “Nikole Tesle” Vukovar, tehničari za računalstvo i elektrotehničari, u sklopu nastave i prakse izradili su robota Niku koji hoda, maše rukom, pokazuje mišiće i radi sklekove.
Postao je prava senzacija u školi, ali i na Facebooku jer se učenici njime hvale na društvenim mrežama.
Niku su osmislili profesori, izradili učenici, a programirao Mladen Bogdanović, također učenik, ali jedan od darovitijih za robotiku. On je odlučio da će Niko biti sportaš i atletičar. Zato i radi sklekove. On je tek jedan od projekata iz segmenta robotike, elektronike i automatizacije koju učenici rade na praktičnoj nastavi i u slobodno vrijeme kod svojih profesora i mentora Zorana Konjevića i Borisa Ivankovića. Ova su dva mlada profesora odlučila da im nastava i nastavni kurikulum više neće biti puka teorija, nego će djeci pokazati kako se doista izrađuju roboti i slični sklopovi.
- Robotika je zastupljena u školama na zapadu već pet godina. Kod nas je još u povojima. Profesori koji bi to trebali predavati sami se educiraju preko interneta jer novca za profesionalne edukacije te vrste škole u pravilu nemaju. Mi već nekoliko godina u školi imamo izrađene nekakve jednostavne vrste sklopova, ali smo unazad godinu dana odlučili da ćemo to poboljšati kako bismo učenicima približili nove tehnologije i zainteresirali ih za suvremeniji kurikulum - kaže profesor elektrotehnike Konjević dodajući kako on o svemu uči paralelno s učenicima. Naime, unazad godinu dana on i kolega Ivanković “grijali” su svoje stolice i učili robotiku te kasnije sve to prezentirati učenicima.
- Sad aktivnije radimo na ovoj praktičnoj nastavi, a trećim razredima uveli smo i programiranje mobilnih uređaja jer upravo se njima upravlja s ovim robotima i modelima koje izrađujemo. Dok na zapadu učenici dobiju sav materijal, gotove, ušminkane modele robota i auta koje samo trebaju programirati, mi sami izrađujemo apsolutno sve, pilimo, brusimo, šarafamo, lemimo, čak i nabavljamo motore preko interneta. Novca dovoljno za to nemamo pa smo prisiljeni pisati tvrtkama i moliti donacije. Uz pomoć toga kupimo jeftinije, japanske motore i dijelove za četiri dolara iako oni pravi koštaju 40. Bitno nam je da naši učenici imaju jednaku šansu upoznati se s tehnologijom budućnosti i da nešto o tome znaju jer tako mogu odlučiti žele li se time baviti - kaže Ivanković dodajući kako se učenicima sviđa takav oblik praktične nastave jer su motiviraniji za struku.
Profesori dobiju ideju, u 20-ak sati naprave kostur projekta, a dalje ga razrađuju učenici. Do sada su izradili nekoliko projekata: mali model Segwaya, nekoliko različitih autića, pauk koji pokreće 20-ak motora, a trenutačno rade na velikom displayu za LED prometnu signalizaciju kojim bi se mogli pojaviti i na nekom natjecanju.
- Do sada se nismo nigdje prezentirali iako smo saznali da smo jedina škola u Slavoniji koja radi robotiku. Da imamo novca, nebo bi nam bilo granica, ovako smo ograničeni. Ali svake godine sve više napredujemo, imamo puno ideja i sigurni smo da ćemo vrlo uskoro prednjačiti sa svojim izumima - kažu profesori koje u toj ideji podržavaju i sami učenici.
- Izrađivanje i programiranje robota jako mi je zanimljivo. Trebalo mi je mjesec dana da programiram Niku. Vjerujem da bi to mogao biti moj posao ubuduće - rekao je učenik Mladen Bogdanović.