Uskok je uhitio 41 osumnjičenika zbog mita za dozvole za lov. Akcija je navodno povezana s jednim privatnim učilištem u Zagorju, a iz Lovačkog saveza Grada Zagreba odgovorili su na prozivanja
Iz lovačkog saveza odgovaraju na prozivke: Na zarađujemo od ispita, kod nas stoji 66 eura
Novom akcijom Uskoka obuhvaćen je 41 osumnjičenik, a sumnjiči ih se za koruptivna kaznena djela. Neslužbeno se doznaje da je kriminalističko istraživanje povezano s izdavanjem dozvola za lov, odnosno sumnja se kako su zainteresirani davali mito kako bi dobili dozvolu iako ispit nisu ni položili. Kako smo doznali, iznos tog mita bio je 100 eura, a neslužbeno se spominje jedno privatno učilište na području Krapinsko-zagorske županije.
Uhićenja i hitne dokazne radnje provodi PU varaždinska u koordinaciji s Uskokom na području više županija.
Pitali smo Kristijana Kukasa, dugogodišnjeg lovca, kako se inače dobivaju dozvole za lov.
- Da bi netko dobio oružje, mora zadovoljiti jedan od tri uvjeta: potrebu za lov, potrebu za sportsko streljaštvo ili potrebu za samoobranu i sigurnost. Da bi netko dobio oružje za lov, mora imati položen lovački ispit u Hrvatskom lovačkom savezu (HLS) ili na nekom od privatnih učilišta. Radi se o predavanjima iz cjelina: povijesti lovstva, lovnim pravnim propisima, prirodoslovlju i bolesti divljači, gospodarenju lovištem, lovnoj kinologiji, lovačkom oružju, lovačkoj etici te osnovama ekologije i zaštite prirode. Kad odsluša predavanja, polaže ispit iz svih navedenih područja. Nakon što dobije uvjerenje da je osposobljen za rukovanje oružjem, tad traži oružje od MUP-a - rekao je Kukas.
Mup tad provodi devet provjera, a jedna od njih je i potreba za oružjem što se dokazuje namjerom odlaska u lov i položenim lovačkim ispitom.
- Ne smije imati nikakvu kriminalnu prošlost, pogotovo biti osumnjičen za kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili državnih službenika. Tek kad prođe svih devet provjera, MUP mu daje dozvolu za oružje primjereno njegovom znanju, dakle ne možete kupiti bilo koje oružje. Onaj tko prođe sve te edukacije, u 99 posto slučajeva neće zloupotrijebiti oružje. Dakle, policija nema nikakve veze s polaganjem lovačkih ispita, oni vrše svoje provjere. Privatna učilišta nemaju veze s Hrvatskim lovačkim savezom (HLS), a takvih učilišta je pet ili šest. Smiješno je tvrditi da su prijavljeni jer smetaju savezu, Hrvatski lovački savez ima dovoljno sredstava da ne ovisi o novcima od polaganja ispita - govori za 24sata Kukas.
Na našu molbu da pojasni kako točno izgleda ispit pri Hrvatskom lovačkom savezu odgovara:
- Na pismenom dijelu imate 30 pitanja i 45 minuta da ih riješite. Za usmeni ispit ispitivači procjenjuju koliko znate. Za prolazak morate imati sigurno više od 50 posto točnih odgovora i morate znati ponešto iz svih šest cjelina, ne možete iz nekog područja ne znati ništa. Predavanja možete gledati online koliko i kad god hoćete, a u praktičnom dijelu kandidate vode kroz Muzej gdje im pokazuju preparate, životinje... - kaže Kukas.
Čudi se tvrdnjama objavljenim u nekim medijima da ih je prijavio Hrvatski lovački savez jer su im konkurencija.
- Predavanja i izlazak na lovački ispit u Savezu koštaju 66 eura. Na privatnim učilištima to košta i do 400 eura. Kod nas je ispit namjerno jeftiniji kako bi bio pristupačan mladima koji nemaju toliko novca, ali su ljudi koji će doći na radne akcije i biti aktivni lovci. Savez se financira iz članarina, projekata, prodaja markica za lov, nikako od ispita - objašnjava.