Prema novom zakonu, brodovi će morati zatražiti pristup luci i nakon spašavanje uploviti u nju "bez odgode", a ne ostati na moiru i tražiti druge čamce s migrantima kojima treba pomoć
Italija: Uvodimo stroža pravila za migrantske humanitarne brodove. UN: Ugrozit će živote
Talijanski parlament je u četvrtak ozakonio vladin dekret o uspostavi kodeksa djelovanja za migrantske humanitarne brodove uz obrazloženje da nekontrolirana imigracija pridonosi izrabljivanju i prisilnom radu te kriminalu, dok UN i humanitarnih udruge smatraju da će to ugroziti živote.
Nova pravila su dio napora premijerke Giorgie Meloni da suzbije djelovanje nevladinih spasilačkih brodova za koje njezina vlada tvrdi samo dodatno potiču ljude da se odluče na opasno putovanje iz Afrike preko Sredozemlja kako bi se dočepali Europske unije.
Udruge to odbacuju i tvrde da će migranti nastaviti s prelascima mora bez obzira jesu li spasilački brodovi u blizini.
Prema novom zakonu, brodovi će morati zatražiti pristup luci i nakon spašavanje uploviti u nju "bez odgode", a ne ostati na moiru i tražiti druge čamce s migrantima kojima treba pomoć.
Dosad su brodovi koje koriste humanitarne i nevladine udruge često danima plovili središnjim Sredozemljem kako bi obavili više operacija spašavanja, prije nego bi se uputili na sjever prema Italiji.
Kapetani koji prekrše pravila kaznit će se s do 50.000 eura, a višekratni prekršaji mogu rezultirati zaplijenom broda.
"Rezultati nekontrolirane imigracije su izrabljivanje, prisilan rad i ilegalan rad", rekao je Nicola Molteni, podtajnik u ministarstvu unutarnjih poslova.
"Ako se ne kontrolira, imigracija stvara džepove protuzakonih radnji i kriminala te stvara osjećaj društvene nesigurnosti", istaknuo je Molteni.
Prema podacima vlade, u prva dva mjeseca 2023. u Italiju je ušlo 12.667 ilegalnih imigranata, u odnosu na 5273 u istom razdoblju prošle godine. Najmanje 157 migranata se vode kao nestali.