Italija je prošle godine na obranu trošila oko 1,5 posto BDP-a, prema procjenama NATO-a. To znači da bi trebala investirati dodatnih 10 milijardi eura kako bi ostvarila cilj
Italija će teško ostvariti cilj NATO-a o povećanju izdvajanja
Italija će teško ostvariti cilj NATO-a za obrambenu potrošnju ako Europska unija odbije omogućiti određenu dozu proračunske fleksibilnosti, kazao je talijanski ministar obrane u parlamentu u srijedu.
Na samitu 2014. čelnici NATO-a postigli su dogovor o trošenju najmanje 2 posto BDP-a na obranu u roku od jednog desetljeća, ali je prethodna talijanska vlada na čelu s Marijom Draghijem odgodila taj cilj za 2028.
Italija je prošle godine na obranu trošila oko 1,5 posto BDP-a, prema procjenama NATO-a. To znači da bi trebala investirati dodatnih 10 milijardi eura kako bi ostvarila cilj.
Druge zemlje NATO-a, uključujući Veliku Britaniju i Poljsku, troše više od 2 posto BDP-a.
"Ako se ne pozabavimo postojećom nedosljednošću između odgovornosti prema jačanju kolektivne sigurnosti i ograničenja javnih financija koje nameće EU, bit će vrlo teško dosegnuti minimalni prag od 2 posto u razumnom vremenskom roku", rekao je ministar obrane Guido Crosetto pred donjim domom parlamenta.
Dok EU sastavlja nova proračunska pravila za članice, desna talijanska vlada traži veću fleksibilnost po pitanju investicija u Paktu o stabilnosti i rastu.
"Morao sam postaviti pitanje ograničenja Pakta o stabilnosti i rastu koji nas, s obzirom na naš javni dug, stavlja u poziciju s malo manevarskog prostora", istaknuo je.
Talijanski javni dug ove godine iznosi oko 142 posto BDP-a i proporcionalno je najveći u eurozoni nakon grčkog.
Vlastima je teško osigurati njegov pad dok provodi velike investicijske programe.
Crosetto je rekao da će se nekoliko članica saveza zalagati za još ambicioznije ciljeve na samitu NATO-a koji je zakazan za sredinu srpnja u Vilniusu.
"Trenutno sigurnosno okruženje zahtijeva vjerodostojan vojni instrument s potrebnim sposobnostima za doprinos kolektivnoj obrani", rekao je zastupnicima.