Obavijesti

News

Istraživanje svemira bit će puno lakše i jednostavnije: Kina gradi dosad najveći radioteleskop

Istraživanje svemira bit će puno lakše i jednostavnije: Kina gradi dosad najveći radioteleskop

Dovršetak gradnje planiran je za šest godina, a detaljnije će se moći istraživati područja kao što su crne rupe, kvazari, brzi radijski izboji, tamna tvar, gravitacijski valovi i podrijetlo života u svemiru

Promatranje i proučavanje elektromagnetskog zračenja dalekih nebeskih tijela u budućnosti će biti mnogo lakše i jednostavnije. I to zahvaljujući Kinezima. Kina je, naime, ovaj tjedan u sjeverozapadnoj Autonomnoj regiji Ujgura Xinjiang počela graditi najveći potpuno upravljivi radioteleskop na svijetu. Radioteleskop Qitai (QTT), koji se nalazi u okrugu Qitai u Xinjiangu, imat će upravljivu antenu promjera 110 metara – 10% veću od teleskopa Green Bank u američkoj Zapadnoj Virginiji, koji je trenutno najveći te vrste u svijetu. Za završetak gradnje QTT-a bit će potrebno oko šest godina.

Radio,Telescope,,A,Large,Satellite,Dish,Against,The,Night,Sky


Kad bude gotov, moći će pokriti 75% neba s visokom osjetljivošću, pružajući promatračku platformu svjetske klase za studije u područjima kao što su crne rupe, kvazari, brzi radijski izboji, tamna tvar, gravitacijski valovi i podrijetlo života u svemiru.
Radioteleskop je ustvari vrsta usmjerene radijske antene, koja se koristi u radioastronomiji. Sličan tip antena koristi se u praćenju i sakupljanju podataka s umjetnih satelita i svemirskih letjelica. Radioteleskopi su obično parabolične antene (tanjuri), koji se koriste samostalno ili u zajedničkim mrežama. Radijski opservatoriji poželjno su smješteni daleko od prenapučenih gradova, da bi se izbjegla elektromagnetska interferencija s radija, televizije, radara i ostalih odašiljača. Zbog toga se radijski teleskopi često smještaju u doline, gdje su im okolna brda svojevrsni štitovi.
Novi sustav omogućit će istraživačima lakšu i bržu detekciju radiovalova, kao i ostalih znakova mogućeg života na drugim planetima. Svojstva teleskopa omogućuju pregled više od milijun zvijezda i solarnih sustava. Osim što će biti upotrijebljen za uobičajena svemirska istraživanja, moći će se koristiti za istraživanje dubokog svemira.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
FOTO Geni, geni kameni! Ovo su kuće u rodnim selima kandidata za Pantovčak: 'Rado oni dođu'
PETORKA IZ ISTOG KRAJA

FOTO Geni, geni kameni! Ovo su kuće u rodnim selima kandidata za Pantovčak: 'Rado oni dođu'

ZAUVIJEK SUSJEDI Naša novinarska ekipa obišla je rodna mjesta roditelja predsjedničkih kandidata koji dolaze iz zaleđa Dalmacije i susjedne BiH.