Na pitanje o razlozima cijepljenja najviše ispitanika, njih 32,1 posto kažu da su se cijepili zbog straha od korone i posljedica na zdravlje, a 18 posto pak želi da se život što prije vrati u normalu
Istraživanje o cijepljenju: 43 posto Hrvata misli da je cjepivo prebrzo napravljeno i nesigurno
Novi HRejting o koronavirusu, odnosno epidemiji i cijepljenju koji je prikazan u Dnevniku HRT-a pokazuje rezultate istraživanja provedenog na uzorku od 1400 ispitanika u razdoblju od 15. do 18. rujna. Najveća pogreška je +/- 2,62%, a pouzdanost istraživanja čak 95%.
Čak 49,7 posto ispitanika navodi da su se cijepili, dok 12,2 posto nije i ne namjerava uskoro. Nisu se cijepili i neće se cijepiti 28 posto građana, 7,1 posto jer su preboljeli covid-19, a tek mali dio njih, 2,9 posto, ne želi odgovoriti zašto.
Na pitanje o razlozima cijepljenja najviše ispitanika, njih 32,1 posto kažu da su se cijepili zbog straha od korone i posljedica na zdravlje, a 18 posto pak želi da se život što prije vrati u normalu. Ostali postoci otpadaju na druge razloge, primjerice da je to jedini način da se zaustavi pandemija ili zdravstveni razlog.
Kao razlog zašto se ne žele cijepiti, njih 42,7% smatra da je cjepivo prebrzo napravljeno te da je nesigurno i neučinkovito. Slijede oni koji navode zdravstveni razlog i moguće nuspojave na cjepivo, a njih je 22,3%.
Na pitanje treba li u Hrvatskoj uvesti obvezne COVID potvrde i obvezne testove kao što je to u Njemačkoj, Francuskoj i Italiji su podjednaki odgovori. Čak 47 posto ispitanih da treba, a njih 45,5 posto kaže da COVID potvrde ne treba uvesti. Ne zna ili se ne može odlučiti njih 7,1 posto.
Posljednje pitanje HRejtinga je o primarnom pravu, odnosno o tome čije je pravo veće: pravo cijepljenih na zdravlje i neizlaganje zarazi zbog necijepljenih ili pravo necijepljenih na slobodu izbora i slobodu kretanja?
Gotovo polovina ispitanika, njih 48,7 posto smatra da je veće pravo cijepljenih na zdravlje i neizlaganje ugrozi zaraze zbog necijepljenih. Da je veće pravo necijepljenih na slobodu izbora i kretanja misli oko 34,6 posto ispitanih. Odgovor na to ne znaju 15,3 posto, a ne žele odgovoriti 1,4 posto njih.