Obavijesti

News

Komentari 28

Iskopano je u Hrvatskoj: 'Sve analize kažu da je blago naše'

Iskopano je u Hrvatskoj: 'Sve analize kažu da je blago naše'
1

Spencer Compton kupio ga je za 82,5 milijuna kuna. Mađari su 2014. za pola kolekcije platili 111,5 milijuna kuna. Džin kaže da je povijesna i umjetnička vrijednost kolekcije neprocjenjiva

Nikad nisu prihvatili naše dokaze, a analiza skrame (tanka naslaga, op.a.) sa samog srebra i s tla u Barbarigi pokazuje da je Seusovo blago zaista iskopano u Hrvatskoj, kaže nam arheologinja Kristina Džin s Instituta “Ivo Pilar”.

Najljepše srebrno posuđe Rimskog Carstva, 14 srebrnih posuda koje su pripadale rimskom patriciju Seusu, ponovno je izazvalo polemike u javnosti nakon što je Vlada u četvrtak donijela odluku da se otvore uvidi u arhivsku građu Komisije za koordinaciju aktivnosti uz nalaz i prodaju “Seuso kolekcije”. Blago je navodno iskopano 1960. na području Barbarige u Istri te je potom prokrijumčareno iz zemlje. Pozornost je privuklo kad je 1980. iz Beča ponuđeno na prodaju na aukciji u Londonu. Kupio ga je tad Spencer Compton, 7. markiz od Northamptona.

Uz blago je oduvijek bila potvrda o podrijetlu, a da je ona krivotvorena, otkriveno je tek kad ga je Compton pokušao prodati muzejima. Hrvatska, Mađarska i Libanon odmah su pokrenuli spor za dokazivanje podrijetla.

- Sve zemlje su izgubile, a Compton je dobio jer nije znao prilikom kupnje da je potvrda o podrijetlu krivotvorena. Međutim, još je gore to što sud nikad nije prihvatio hrvatske dokaze, a bili su najuvjerljiviji - kaže arheologinja Džin, inače kći arheologinje dr. Vesne Girardi Jurkić, koja se praktički cijeli svoj život borila za povratak Seusova blaga u Hrvatsku.

- Moja majka je predvodila komisiju koja je pokušala vratiti blago u Hrvatsku. Osobno je zatražila od JNA da otvori vojarnu u Barbarigi za uzimanje uzorka tla. Bili su ispitani na sudu u New Yorku. Predali su i analize dvaju nezavisnih arheoloških instituta koje pokazuju da je zemlja sa srebra i zemlja u Barbarigi ista. No sud ništa nije prihvatio - ističe.

Prije četiri godine, blago je ponovo stavljeno na tržište, a

pola srebrnine su kupili Mađari za oko 111,5 milijuna kuna.

- Imam saznanja da je blago između 2006. dostupno za kupnju, ali Hrvatska je očito imala drugih problema, pa nije reagirala na to. Lijepo je da je takva kolekcija konačno u muzeju, ali je sramota da Mađari tvrde da je njihovo, a za to nemaju nikakve dokaze - zaključuje Džin.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 28
Širi se teorija da su Kekini ostali dužni graditelju vile, on prodao dug Jelaviću. Svi uključeni: Laž!
NOVI SPINOVI

Širi se teorija da su Kekini ostali dužni graditelju vile, on prodao dug Jelaviću. Svi uključeni: Laž!

Teorija se munjevito širi porukama i do nas je došla s više strana. 24sata su provjeravajući informaciju kontaktirala tri strane koje su uključene u o ovu priču i sve tri su je opovrgnule. Evo što se izgleda doista dogodilo...
VIDEO Izrael bacio megabombu na Siriju! Richterova skala ju je zabilježila kao potres od 3.0!
NOVI ZRAČNI NAPAD

VIDEO Izrael bacio megabombu na Siriju! Richterova skala ju je zabilježila kao potres od 3.0!

Tamošnji mediji prenose da su mete bile sirijske vojne baze na području grada Tartusa.
Morbidan slučaj na hrvatskoj granici: Htio je prevesti mrtvu ženu - na suvozačkom mjestu
NIJE JU PRIJAVIO

Morbidan slučaj na hrvatskoj granici: Htio je prevesti mrtvu ženu - na suvozačkom mjestu

Muškarac (65) ulazio je u Hrvatsku iz BiH. Policajcima je dao svoje i ženine dokumente. Bilo im je sumnjivo da žena nepomično sjedi na suvozačkom sjedalu. Mrtvozornik je utvrdio da je žena (83) mrtva već neko vrijeme...