Sve je počelo u veljači 2011. godine, kad su oni koji su do tada podržavali egipatskog 'faraona' Mubaraka riješili prekinuti njegovu 30-godišnju vladavinu
ISIL u ratu s Hrvatskom: 'Pokorit ćemo svijet u krvi'
Jezivu egzekuciju Tomislava Salopeka, koja je potresla Hrvatsku, egipatski predsjednik Abdel Fattah el Sisi također je teško proživio, no iz posve drugih razloga.
Šezdesetogodišnji general, koji je vojnim udarom u ljeto 2013. godine smijenio Mohameda Morsija, prvog demokratski izabranog predsjednika u povijesti Egipta, prolazi najteže trenutke od dolaska na vlast, iako mu ni do sada nije bilo lako. Najavio je nove izbore do kraja godine, no islamski fundamentalisti, koji se sve više okreću ISIL-u, prijete da neće dočekati kraj mandata, piše Express.
A sve je počelo prije nešto više od četiri godine, u veljači 2011. godine, kad su oni koji su do tada čvrsto podržavali egipatskog “faraona” Hosnija Mubaraka riješili prekinuti njegovu 30-godišnju vladavinu. Arapsko proljeće, bliskoistočna inačica istočnoeuropskih “obojenih revolucija”, pomelo je Mubaraka, a nakon prvih demokratskih izbora u toj najmnogoljudnijoj arapskoj zemlji s oko 90 milijuna stanovnika na vlast je došao Mohamed Morsi, vođa Muslimanskog bratstva, radikalne islamističke organizacije utemeljene još početkom prošlog stoljeća.
Bratstvo je izbore dobilo s oko 40 posto glasova, a impozantan broj glasova osvojila je i salafistička stranka Al Nour, ništa manje radikalna od Morsijeve. Egipat je nakon desetljeća kakvog-takvog sekularizma otišao potpuno u religijski fanatizam - po istraživanjima, više od 70 posto Egipćana podupire šerijatski zakon.
Do Arapskog proljeća relativno sigurna zemlja, krenula je u kaos, a inženjeri Arapskog proljeća, shvativši da se njihovo čedo otelo kontroli, riješili su pokušati ispraviti pogrešku - vojnim udarom 2013. godine. Morsi je svrgnut, a nakon novih izbora vlast je preuzeo El Sisi, do tada načelnik Glavnog stožera egipatske vojske, koji je krenuo u nemilosrdan obračun s političkim protivnicima te u ponovnu, nasilnu sekularizaciju države. U tom procesu ubijeno je do sada 1400 ljudi, 15.000 ih je ranjeno, a 40-ak tisuća prošlo je kroz egipatske zatvore ili se još nalazi u njima.
Više čitajte OVDJE.