Iran je posljednjih godina uhitio desetke dvojnih državljana, uključujući nekoliko Amerikanaca, uglavnom zbog optužbi za špijunažu
Iransko ministarstvo vanjskih poslova: 'Nuklearni razgovori' traju, sve je na Amerikancima
Razgovori o spašavanju iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. nisu u slijepoj ulici, ali ključna otvorena pitanja zahtijevaju političke odluke Zapada, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova. Iran je već donio svoju političku odluku ostajući u sporazumu nakon što ga je Washington napustio 2018. godine, rekao je novinarima u Teheranu glasnogovornik Saeed Khatibzadeh.
Neizravni pregovori u Beču između Irana i Sjedinjenih Država nastavljeni su prošlog tjedna nakon desetodnevne stanke. Delegati su rekli da su razgovori postigli ograničen napredak otkako su nastavljeni u studenom nakon petomjesečne stanke.
- U Beču nema slijepe ulice. Pregovori su u tijeku kao i prije, a između izaslanstava se odvijaju razmjene- rekao je Khatibzadeh.
- Naša udaljenost od sporazuma ovisi o volji zapadne strane. Ako Sjedinjene Države i Europa danas odgovore Iranu, u okviru JCPOA, možemo sutra u Beču objaviti da smo postigli sporazum- rekao je, koristeći akronim za službeni naziv nuklearnog sporazuma, Joint Comprehenisve Plan akcije.
Khatibzadehova procjena uslijedila je nekoliko sati nakon što je Ali Shamkhani, tajnik iranskog Vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost, rekao da napredak u pregovorima postaje 'svakim trenom sve teži... dok se zapadne stranke 'pretvaraju' da iznose inicijative kako bi izbjegle svoje obveze'.
Što se tiče drugog pitanja, Khatibzadeh je rekao da je sporazum o razmjeni zarobljenika sa Sjedinjenim Državama na dnevnom redu paralelno s nuklearnim pregovorima u Beču.
- Ali čini se da SAD nije donio odluku o tome. Možda čekaju rezultate pregovora.
Iran je posljednjih godina uhitio desetke dvojnih državljana, uključujući nekoliko Amerikanaca, uglavnom zbog optužbi za špijunažu. Optužuje Washington da drži iranske zarobljenike navodno zbog kršenja američkih sankcija Iranu. Aktivisti za ljudska prava optužuju Iran da pokušava iskoristiti pritvorene kako bi dobio ustupke od drugih zemalja, a Iran tu optužbu odbacuje.