Rehman je kazao da su pušteni samo oni koji služe kazne zatvora kraće od pet godina, dok u zatvoru ostaju zatvorenici osuđeni za teža kaznena djela i oni koji su sudjelovali u protuvladinim prosvjedima
Iran privremeno pustio 85 tis. zatvorenika zbog korona virusa
Iran je do sada privremeno pustio na slobodu oko 85.000 zatvorenika, uključujući neke političke zatvorenike, u sklopu mjera koje se provode radi suzbijanja širenja zaraze korona virusom, rekao je u utorak glasnogovornik iranskog pravosuđa.
U Iranu je do sada od korona virusa umrlo 988 ljudi, a zaraza je potvrđena kod 16.169 ljudi širom zemlje.
Iran je po broju umrlih od korona virusa treći u svijetu, poslije Kine i Italije.
- Do sada je pušteno na slobodu oko 85.000 zatvorenika… U zatvorima smo također poduzeli mjere opreza kako bi se suzbilo bolest - rekao je glasnogovornik pravosuđa Gholamhosein Esmaili.
Nije rekao kada će se pušteni zatvorenici morati vratiti u zatvor.
Dan nakon što je Iran početkom ožujka iz zatvora pustio 70.000 zatvorenika, posebni izvjestitelj UN-a za ljudska prava u Iranu, Džavaid Rehman, rekao je da je od Teherana zatražio da privremeno pusti na slobodu sve političke zatvorenike iz prenapučenih zatvora prepunih raznih bolesti kako bi se suzbilo širenje korona virusa.
Rehman je kazao da su pušteni samo oni koji služe kazne zatvora kraće od pet godina, dok u zatvoru ostaju zatvorenici osuđeni za teža kaznena djela i oni koji su sudjelovali u protuvladinim prosvjedima.
Iran je zadnjih dana pustio na slobodu najmanje tucet političkih zatvorenika, po podacima organizacija za ljudska prava. Ali istaknuti politički zatvorenici i dalje su u zatvoru.
SAD je zatražio da se na slobodu puste deseci zatvorenika s dvojnim državljanstvom i strani državljani koji su zatvoreni zbog optužbi za špijunažu u Iranu, poručivši da će smatrati iransku vladu izravno odgovornom ako u zatvoru umre neki američki državljanin.
Iranski vjerski vođe ne žele staviti gradove u karantenu unatoč sve većem broju mrtvih i zaraženih korona virusom, ali pozivaju građane da izbjegavaju putovanja uoči proslave Iranske Nove godine 20. ožujka.
Mnogi Iranci zanemarili su pozive zdravstvenih vlasti da ostanu kod kuće i trgovine i restorani u zemlji i dalje su otvoreni.
Vlasti su ipak zatvorile šijitska svetišta u Mašhadu i Komu, epicentru zaraze u zemlji.
Zatvaranje svetišta nije prošlo bez prosvjeda koje je policija u ponedjeljak navečer rastjerala uhitivši pritom dvoje prosvjednika.
Kina je apelirala na Washington da ublaži sankcije Iranu zbog koronavirusa, no kako Reuters doznaje iz upućenih izvora, to nije vjerojatno.
Iran je prošli tjedan zatražio od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pet milijardi eura hitne financijske pomoći radi borbe protiv pandemije.
Ujedinjeni Arapski Emirati, inače suparnik Irana, odlučili su zaboraviti na nesuglasice i pomoći mu poslavši dva zrakoplova s 32 tone medicinske opreme, uključujući rukavice i kirurške maske.
Druge zemlje na Bliskom istoku uvele su stroge mjere zbog pandemije zatvorivši granice i suspendiravši letove.