Šišmiši su zadnjih dana jako aktivni u zagrebačkom naselju Siget, jer su zbog toplog vremena već počeli izlaziti van, a građani na intervenciju zovu hvatače iz Dumovca
Invazija šišmiša: Kako prenose i prežive ebolu, SARS, koronu?
Šišmiše je ove godine prevarilo toplo vrijeme, pa i oporavilište zagrebačkog ZOO-a ima pune ruke posla s njima.
- Oni krenu letjeti i izlijetati jer se prevare, jer misle da je došlo vrijeme kada to i trebaju napraviti, ali nema dovoljno vremena da se i insekti kojima se oni hrane razviju pa nemaju dovoljno hrane - rekla je za RTL Ingeborg Bata, veterinarka u zagrebačkom Zoološkom vrtu.
Šišmiši često zalutaju na balkone ili u stanove, a to se upravo zbog toplog vremena već počelo događati ovih dana, pa je tako prije par dana na jednom balkonu u Zagrebu nađeno čak 17 šišmiša! Na intervenciju u tim slučajevima stižu hvatači iz Skloništa za životinje Dumovec.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
- Njima je dovoljno nekoliko milimetara otvorene pukotine da se zavuku. Na jednoj intervenciji se zavukao između prolaza i rolete. Najteže je ako završe na podu jer onda ako nastupi hladnoća, oni se smrznu - kaže Darko Ozmec, a posljednih destak dana najaktivniji su bili u zagrebačkom naselju Siget.
Šišmiši su inače u zadnje vrijeme u centru pozornosti svjetske javnosti, jer prema svim pokazateljima trenutna pandemija korona virusa u Kini došla je od šišmiša. To nije prvi put da šišmiši nose jednu takvu smrtonosnu bolest, jer su prijašnjih godina šišmiši bili 'domaćini' za SARS, ebolu, MERS, marburg, te virus Nipah i svinjsku gripu.
Naime, jedan šišmiš može biti nositelj više smrtonosnih virusa, a da se sam ne razboli. Njihova tolerancija na viruse, koja je daleko veća iznad svih sisavaca, jedna je od njihovih posebnosti, ali za čovjeka može imati razorne posljedice, naročito ako ih jedemo, prodajemo kao živo mesto ili upadamo na njihov teritorij.
Ono što se znanstvenici već godinama pitaju je kako šišmiši mogu u sebi nositi toliko smrtonosnih virusa, a da se sami nikada ne zaraze, odnosno da su tako imuni na sve njih.
Novija istraživanja kažu da je njihov imunološki sustav jako evoluirao činjenicom da su oni jedini sisavci koji mogu letjeti i letenje je značajno promijenilo njihov DNK sustav, pa tako i imunološki sustav.
Imunološki sustav šišmiša jedinstven je u svijetu i evolucijom je postao superioran u odnosu na sve ostale sisavce. U svakom trenutku je spreman boriti se s bilo kakvom infekcijom i šišmiši su zapravo kontinuirano u fazi borbe s virusima.
Posljedica svega toga je da su šišmiši idealni domaćini za viruse i njihovu inkubaciju, ali zato uzrokuju brojne probleme kada sa šišmiša pređu na ostale sisavce.
Koliko je uobičajeno da su šišmiši nositelji najsmrtonosnijih virusa, govori i znanstveni članak od prošlog proljeća, kada su znanstvenici objavili da će sljedeća pandemija zarazne bolesti ili nekog virusa iz obitelji korone doći od šišmiša, piše New York Times. Malo je reći da su bili jako precizni u svojoj prognozi.
Šišmiši su inače idealni nositelji virusa ne samo zbog svojih mogućnosti njegove inkubacije, već i zato jer su stalno u letu i lako ga prenose posvuda. Nadalje, žive u velikim kolonijama po špiljama, pa vrlo lako prenose viruse jedan na drugog.
Ono što je pak najopasnije u njihovom slučaju jest činjenica da su šišmiši u mnogim djelovima svijeta kulinarska delicija, koja se prodaje po tržnicama. Na takvim tržnicama je izbio SARS i vrlo vjerojatno i najnoviji korona virus COVID-19.