Odakle umirovljenicima ili ljudima koji žive samo od svoje plaće udio za obnovu? Mnogi su već sad opterećeni kreditima, a mnogi i ovrhom. Nemamo nikakve šanse!, kaže gradonačelnica Siska
Ikić Baniček uporna: 'Pokušat ćemo srušiti odluku Vlade, neće im ovo proći, mi nismo Zagreb'
Nakon 28.12. kad je Sisak pogodila katastrofa u obliku potresa, dogodila nam se tragedija - hrvatske Vlada!
Komentirala je tako sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček najavu da će građani Siska čiji su domovi stradali u razornim potresima, prema izmijenjenom Zakonu o obnovi, jedini u Sisačko-moslavačkoj županiji imati imovinski cenzus, a oni koji prelaze cenzus će sami morati platiti 20% troškova obnove. Stanovnici Petrinje, Gline i ostalih mjesta neće imati nikakav cenzus i država će im u potpunosti platiti obnovu.
POGLEDAJTE VIDEO Glazbena škola u Sisku pretrpjela je veliku štetu u potresu
Pokretanje videa...
- Bilo mi je jasno da ministri nešto petljaju jer nisu objasnili zašto stradale gradove i općine dijele u kategorije i zašto će neke obnavljati Fond, a druge Vladin Ured za obnovu. Normalno da su skrivali što donose jer čim sam uzela Zakon o obnovi shvatila sam da se srame jer su Sisak stavili u istu kategoriju sa Zagrebom. To mi je potvrdio i ministar Horvat jučer kad smo telefonski razgovarali - rekla je Ikić Baniček te nastavila:
- To za Sisak znači da obnove neće biti, jer dok Zagreb sa svojim proračunom od 7-8 milijardi može isfinancirati svojih 20 posto i građani imaju motiv sufinancirati jer ipak imaju vrijedne nekretnine i vrijedne kvadrate, u Sisku Županija, koja je de facto bankrotirala i zadužena je 80 milijuna, a još 40 milijuna kuna manjka prebacuje iz godine u godinu, neće to moći, a o građanima da ne pričam. Odakle umirovljenicima ili ljudima koji žive samo od svoje plaće udio za obnovu? Mnogi su već sad opterećeni kreditima, a mnogi i ovrhom. Nemamo nikakve šanse! - nadodala je gradonačelnica i objasnila svoje poteze.
- Prvo ćemo pokušati srušiti ovu suludu odluku Vlade, no svjesna sam da Plenković i Pupovac imaju većinu u Saboru. Zanima me kako partijski vojnici HDZ-a iz Siska i SMŽ, koji će u Saboru glasati za ovo, misle više ikada šetati Siskom i pogledati ijednog Siščana u oči - oštro je poručila.
Zakon, naime, definira da će država u potpunosti financirati obnovu na potpomognutim područjima na kojima je proglašena katastrofa. Sisačko-moslavačka županija u kojoj je proglašena katastrofa ima sedam gradova i 12 općina. Od toga je 17 mjesta potpomognuto, dok Sisak i Kutina, koja nije pogođena potresom, ne pripadaju u tu kategoriju.
U Sisku je prijavljeno čak 9500 objekata koji su pretrpjeli štetu, a od toga je zasad 427 objekata s crvenom naljepnicom, čiji će broj još sigurno rasti.