Djeca iz Petrinje su dobila novo igralište u sklopu kontejnerskog naselja na Sajmištu. Ljuljačke, tobogan, klupe, klackalica, pješčanik, ležaljke, kućice i trampolin trebali bi im bar malo vratiti normalnost u život
Igralište gradili i mali volonteri: Dječji smijeh se vraća u Petrinju
Život u Petrinji polako poprima oblike normalnosti, koliko je to moguće u razrušenom gradu. Stotinjak petrinjske djece koja od potresa žive u kontejnerskom naselju na Sajmištu, od četvrtka imat će i svoje dječje igralište.
- Izgradnja dječjeg igrališta je trajala pet dana, a gradili su ga volonteri iz njemačke udruge KuKuk Kultur i Chaos Kids. To su udruge koje grade dječja igrališta. Ovdje je bilo 22 volontera, od čega su deset volontera djeca od deset do sedamnaest godina - priča nam Ladislav Rakuljić, inicijator projekta.
On se i inače bavi izgradnjom dječjih parkova, a kaže da su njihovi parkovi jako posebni.
- Ovi parkovi se grade na licu mjesta. Elementi nisu tvornički rađeni, odnosno prefabricirani. Doveze se materijal na lokaciju i tu krećemo. Gradimo elemente od drva bagrema koje je najotpornije drvo na vanjske utjecaje, iznimno je čvrst i neće propasti praktički nikad. Sve planiramo unaprijed, a par je građen s puno ljubavi. Stavljamo naglasak na socijalni i pedagoški aspekt igrališta, a djeca koja s nama rade kroz cijeli projekt uče davati zajednici i da rad nije sramota - govori.
Osnova parka je kontejner kojeg zovu KuKuk box. U njemu su ležaljke u kojima se može visiti, kućice za igru i antistres podloga. Uz to, tu je još i tobogan po kojem se istovremeno može spuštati troje djece, zaštićen nadstrešnicom da se ne zagrijava i da se djeca mogu spuštati u bilo koje doba dana. Na jednoj štangi s KuKuk boxa visi i ljuljačka koja se ljulja u svim smjerovima. Uz to, izgradili su i duplu standardnu ljuljačku, klackalicu, pješčanik, klupe za sjedenje i odmaranje. Tvrtka Vedri pogled je donirala trampolin, a ispod svih sprava je kao podloga postavljen sitni riječni šljunak.
- On dobro funkcionira kao zaštita od pada, a toliko je sitan da imate osjećaj da ste na plaži - dodaje Rakuljić.
On je po majci Petrinjac i već neko vrijeme se želi vratiti u Petrinju.
- Čim se dogodio potres, kontaktirao sam udrugu i vrlo brzo su se posložili unutar grupacije i sve je krenulo. Javio sam se i Udruzi Glas poduzetnika koje sam član i koja je i jedan od pokretača kontejnerskog naselja 'Centra novog života'. Složili smo se da dječji park bude ovdje jer je u blizini vrtić, usred je Petrinje, a i ovdje će biti poslovni centar pa će roditelji moći dovoditi svoju djecu - objašnjava nam.
Ovim igralištem, kojeg su s ljubavlju gradili njihovi vršnjaci, petrinjska djeca će dobiti natrag bar malo normalnog djetinjstva.