Obavijesti

News

Komentari 43

Igor Štagljar: Prošla godina će nas naučiti cijeniti život kakav smo imali prije ove pandemije

Igor Štagljar: Prošla godina će nas naučiti cijeniti život kakav smo imali prije ove pandemije

Profesor na Odjelu za biokemiju i medicinsku genetiku na Sveučilištu u Torontu. Od 2014. dopisni je član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti

Prošla je godina zbog pandemije bolesti Covid-19 definitivno bila jedna od najtragičnijih godina u posljednjih sto, i to ne samo za ljudsko zdravlje nego i za ekonomiju. Ostat će nam, nažalost, u sjećanju i kao godina prožeta mnogim ljudskim tragedijama uzrokovanim infekcijama virusa SARS-CoV-2. No takva, teška i izazovna vremena, motiviraju znanstvenike da dođu do velikih i epohalnih otkrića.,

Krenem li kronološki od početka 2020., onda je, po meni, presudno otkriće bila publikacija u kojoj su kineski znanstvenici početkom siječnja objavili kompletnu genomsku sekvencu virusa SARS-CoV-2 (tzv. pozitivne RNK molekule), uzročnika Covid-19. To je otkriće već nekoliko dana nakon objave potpuno promijenilo način na koji se “radi” znanost u bogatim državama diljem svijeta – mobiliziralo je političare, ekonomiste, vlade i znanstvene fondacije brojnih bogatih država da investiraju ogromne količine novca u projekte, kako akademskih institucija, tako i farmaceutskih kompanija - da počnu istraživati molekularne mehanizme putem kojih SARS-CoV-2 inficira ljudske stanice, a u siječnju su počeli raditi na pripravi raznih cjepiva protiv Covid-19.

Zbog toga su u manje od godinu dana znanstvenici i liječnici diljem svijeta postigli vrlo zapažene uspjehe koji su odigrali odlučujuću ulogu u kontroli ove pandemije. Spomenut ću i razvoj mnogih dijagnostičkih testova za detekciju aktivnih (PCR testovi) i konvalescentnih (serološki testovi) infekcija - dakle, za osobe koje su već preboljele Covid-19. Obje vrste testova su pokazale da je prokuženost ovog novoga koronavirusa u širokoj populaciji vrlo mala (20 posto je bila najviša izmjerena prokuženost u nekim velikim gradovima), čime je dokazano da je razvitak sigurnih i učinkovitih cjepiva jedini način na koji možemo što prije pobijediti Covid-19.

Također bih želio spomenuti da su znanstvenici u ovako kratkom vremenu od početka pandemije uspjeli prenamijeniti nekoliko otprije odobrenih lijekova, koji nisu tzv. magični meci, ali su definitivno pridonijeli da mnoge osobe inficirane koronavirusom SARS-CoV-2 prežive. Nabrojit ću samo neke od njih: kortikosteroid dexamethasone, antiviralni lijek remdesivir, tzv. konvalescentna plazma (plazma ekstrahirana od osoba koje su preboljele Covid-19) kao i terapija antiviralnim proteinom interferonom. Nadalje, američke farmaceutske kompanije Regeneron i Eli Lilly su za samo nekoliko mjeseci uspjele sintetizirati dva potentna lijeka protiv Covid-19, tzv. monoklonalna antitijela, koje je prije nekoliko tjedana odobrio i FDA. Dotična protutijela djeluju kod već inficiranih Covid-19 osoba tako da sprečavaju ulazak i umnažanje SARS-CoV-2 koronavirusa u njihovim stanicama epitela pluća.

Ta nova vrsta anti-Covid-19 terapije zasad je testirana samo na malom broju dobrovoljaca, kao i na nekima od odabranih celebrity političara u SAD-u, poput Donalda Trumpa i njegova odvjetnika Rudyja Giulianija – svi s nestrpljenjem čekamo dan kad će ta terapeutska monoklonalna protutijela biti dostupna svim građanima, a ne samo odabranoj političkoj eliti.

Svakako moram spomenuti i najvažniji napor biomedicine u pobjedi protiv Covid-19 - razvitak sigurnih i učinkovitih cjepiva. Riječ je o dva inovativna mRNA cjepiva koje je razvila američka farmaceutska tvrtka Pfizer u suradnji s njemačkom kompanijom BioNTech, kao i američka Moderna.

Ta su cjepiva bez većih nuspojava i imaju 95-postotnu učinkovitost u ljudima, dokazanu dvjema odvojenim kliničkim studijama u trećoj fazi, koja je uključivala 30.000 (u slučaju Modernina mRNA cjepiva) i 43.000 dragovoljaca (u slučaju Pfizerova mRNA cjepiva). Dotična dva mRNA cjepiva, s ostalim klasično pripremljenim cjepivima, poput cjepiva pripremljenih na Sveučilištu u Oxfordu u suradnji s AstraZenecom te ruskog cjepiva Sputnjik V, i ostala cjepiva koja se još testiraju u trećoj fazi kliničkih istraživanja, definitivno će biti odlučujući čimbenici u našoj konačnoj pobjedi protiv ove pandemije. Navedena će cjepiva već početkom 2021. sigurno početi smanjivati stopu smrtnosti diljem svijeta i dovesti do toliko željene kolektivne imunosti. To će se dogoditi jedino ako oko 70 posto ljudi diljem svijeta bude cijepljeno te tako postane imuno na Covid-19, što će vrlo vjerojatno dovesti do konačnog izumiranja ovog novoga koronavirusa SARS-CoV-2.

Protekla 2020. svima će nama sigurno ostati u dubokom sjećanju kao godina za zaborav, ali i kao godina koja će nas naučiti da cijenimo životni stil koji smo imali prije pojave ovog virusa. S nestrpljenjem očekujem dan kad ću se cijepiti protiv bolesti Covid-19 i sredinu 2021., kad će se život polako početi vraćati u normalu. Do tada, dakle u sljedećih šest mjeseci, moramo biti mentalno jaki i strpljivi. No postoji baš golem razlog zbog kojeg treba misliti pozitivno, zato idemo odraditi tih posljednjih šest mjeseci uz pomoć ovih famoznih cjepiva.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 43
Ovo su poruke koje su dovele do uhićenja Beroša: 'J… sebe, neka radi više svoj deo'
ZOVU GA 'MALI'?

Ovo su poruke koje su dovele do uhićenja Beroša: 'J… sebe, neka radi više svoj deo'

Inače, EPPO tvrdi da je Beroš dobio mito kako bi osigurao da Pozderova firma, iza koje je zapravo stajao Petrač, proda nekolicini hrvatskih bolnica robotske uređaje koji su plaćani između 450 i 480 tisuća eura
VIDEO Potonuo je katamaran 'Princ Zadra': Ovo je situacija s mora,  pogledajte kadrove...
HAVARIJA

VIDEO Potonuo je katamaran 'Princ Zadra': Ovo je situacija s mora, pogledajte kadrove...

Katamaran "Princ Zadra" je potonuo, doznaju 24sata. Na mjestu gdje je došlo do potonuća dubina mora je oko 50 metara. Kako su izvijestili iz ministarstva do nasukavanja broda na hrid Bračići došlo je u petak oko 18.20 sati. Prvi su u pomoć stigli mještani s Premude, njih dvadesetak, koji su u akciju spašavanja krenuli s deset brodova... Na katamaranu je za vrijeme havarije bilo 70 putnika...
Zaštitari uhvatili lopove, odveli ih u sobu i premlatili, a onda ih natjerali da im prepišu BMW
SLUČAJ IZ ZAGREBA

Zaštitari uhvatili lopove, odveli ih u sobu i premlatili, a onda ih natjerali da im prepišu BMW

Policija je objavila kako su otuđeni odjevni predmeti i iznuđeni automobil vraćeni trgovini i vlasniku