Tako će se svi zrakoplovi morati opremiti "autonomnim uređajima za praćenje u slučaju nesreće koji samostalno mogu prenositi informacije o položaju barem jednom u minuti"
ICAO uvodi nove propise kako bi spriječio nestanak aviona
Dvije godine nakon nestanka Boeinga 777 Malaysije Airlinesa na letu MH370, Međunarodna organizacija za civilno zrakoplovstvo (ICAO) najavila je u utorak postavljanje novih standarda ne bi li spriječila nestanak zrakoplova koji dožive nesreću.
Zemlje članice te UN-ove agencije dogovorile su se o izmjenama Chicaške konvencije koja uređuje međunarodno civilno zrakoplovstvo koje bi trebale stupiti na snagu do 2021., navodi se u priopćenju.
Tako će se svi putnički zrakoplovi morati opremiti "autonomnim uređajima za praćenje u slučaju nesreće koji samostalno mogu prenositi informacije o položaju barem jednom u minuti".
Usto, letjelice će morati imati "opremu za prikupljanje i za prijenos podataka s uređaja za snimanje u zrakoplovu u odgovarajućem trenutku".
Zrakoplovi će morati produljiti "trajanje snimanja razgovora u pilotskoj kabini na 25 sati kako bi obuhvatili sve faze leta i sve vrste operacija", rekla je ta UN-ova agencija sa sjedištem u Montrealu.
"Ove nove odredbe omogućit će da se odmah utvrdi mjesto nesreće u krugu od 11 km i da istražitelji dobiju brz i pouzdan pristup podatcima s uređaja za snimanje u zrakoplovu", rekao je Olumuyiwa Benard Aliu, predsjednik ICAO-ova vijeća.
"Tako će se operacije potrage i spašavanja znatno poboljšati i dobit će se bolji odnos između cijene i djelotvornosti", rekao je.
Ove mjere dolaze nakon reforma koje je UN-ova agencija provela u veljači 2015. a obuhvaćaju neprekidno praćenje leta, crne kutije koje se mogu katapultirati i razmjenu informacija o riziku prelijetanja ratnih zona.
Dvije godine nakon nesreće, tajna nestanka zrakoplova Malaysije Airlinesa na letu MH370 u kojemu je bilo 239 putnika i članova posade, još nije rasvijetljena, navodi se u godišnjem izvješću o istrazi koje je objavljeno u utorak i ne donosi nikakve nove informacije.