Nisam navikao primati plaću za nerad, ostajem na raspolaganju novom gradonačelniku pomoći u tranziciji, rekao nam je Vojko Obersnel. Uz njega će i Jelena Pavičić Vukićević šest mjeseci uzimati plaću
I Obersnel će još šest mjeseci uzimati plaću: 'Zakon je takav da je teško naći drugi posao'
I ja ću uzeti naknadu još šest mjeseci. Zakon je tako postavljen da je teško naći drugi posao, pogotovo u tvrtkama s kojima smo radili. Ali kako nisam navikao primati plaću za nerad, ostajem na raspolaganju novom gradonačelniku pomoći u tranziciji, rekao nam je bivši gradonačlenik Rijeke Vojko Obersnel.
Njegova neto plaća, prema imovinskoj kartici je 15.231 kunu, a kada se na to dodaju porezi i doprinosi, svaki mjesec će Riječane koštati 24.448 kuna.
Podsjetimo, među bivše gradonačelnike, načelnike i dužnosnike koji imaju pravo sljedećih šest mjeseci primati plaću ide i Jelena Pavičić Vukičević koja je od smrti Milana Bandića bila na čelu grada Zagreba. To je i sama danas potvrdila u razgovoru za N1 nakon primopredaje gradske vlasti. Rekla je da još ne zna što će raditi i da nije odlučila ide li na Kineziološki fakultet.
Ali zna se da joj je neto plaća 18.748,91. Prema tome će u sljedećih šest mjeseci grad za nju izdvojiti 198.900 kuna, kad se dodaju porezi i doprinosi, a ona će dobiti 112.488 kuna.
U garnituri bivši lokalnih čelnika je i Goran Pauk koji je 15 godina bio na čelu u Šibensko-kninskoj županiji.
- Podnio sam zahtjev jer nemam izbora. Dok sam bio župan nisam mogao sjediti na dva stolca. Šest mjeseci brzo proleti i nadam se da ću u međuvremenu naći posao - kaže nam Goran Pauk (HDZ) kojeg je smijenio nezavisni Marko Jelić.
I bivši ličko-senjski župan Darko Milinović (LiPO) nam je potvrdio da je podnio zahtjev za šest mjeseci plaće nakon smjene. Nazvali smo ga pitati je li to učinio s obzirom da najavljuje povratak u bolnicu u Gospiću gdje je dugogodišnji ginekolog.
- Podnio sam zahtjev za plaću dok se ne odlučim. Imam još nekih kombinacija, pa dok se konačno ne odlučim, nisam htio da prođe rok u kojem moram podnijeti zahtjev za svoje zakonsko pravo - kaže Milinović.
Državni dužnosnici poput ministara ili saborskih zastupnika imaju pravo primati punu plaću šest mjeseci, a zatim još šest pola plaće. Tako je uređeno zakonima pod izlikom da dužnosnici ne smiju biti u upravama tvrtki, pa je to tzv. period hlađenja u kojem će od poreznih obveznika primati naknadu za nerad.
Na svakom smijenjenom čelniku je da odluči hoće li uzeti naknadu u visini plaće još šest mjeseci, a ne postoji jedinstvena statistika koliko će ih se na to odlučiti. Moraju zahtjev podnijeti u roku dva tjedna otkako izgube izbore.