Po novom pravilniku gradovi i općine će morati gasiti svu ili pola javne rasvjete po noći na bar tri sata kako bi se smanjilo svjetlosno onečišćenje, udruge upozoravaju da je to premalo
I Hrvatska uvodi svjetlostaj, gradovi i općine će morati gasiti javnu rasvjetu na bar tri sata
Nakon godina upozoravanja od strane Hrvatskog astronomskog saveza i udruga za zaštitu okoliša, uvodi se svjetlostaj.
To znači da sve jedinice lokalne samouprave, i gradovi i općine, moraju odrediti otkad do kad će se noću vanjska rasvjeta gasiti ili smanjiti barem na 50 posto, piše Večernji list.
Ovo je određeno Pravilnikom o zonama rasvijetljenosti, dopuštenim vrijednostima rasvjetljavanja i načinima upravljanja rasvjetnim sustavima koji je napokon objavljen ovih dana. Gradovi i općine tako sad moraju Planom rasvjete definirati početak svjetlostaja, pri čemu odstupanje može biti maksimalno do jednog sata u odnosu na sredinu noći.
No Pravilnik nije dovoljno dobar, upozoravaju iz Hrvatskog astronomskog saveza i Udruge za zaštitu noćnog neba 'Naše nebo' koji su i sudjelovali u njegovom kreiranju. Tvrde da je izbačena njihova preporuka da svjetlostaj počinje u 23 sata te da se pogodovalo raznim lobijima. Iz udruge Naše nebo tvrde da tri sata ne znače ništa i da se i izvan svjetlostaja, količina rasvjete mora smanjiti. Upozorili su da je član radne skupine bio i jedan od osumnjičenika u aferi Janaf Ljubomir Perušić kojeg se sumnjiči da je s Kreškom Petekom i Draženom Barišićem naštimavao Elektrocentru Petek natječaj za javnu rasvjetu u Velikoj Gorici.
Prema pravilniku, noć prema predstavlja razdoblje od zalaska sunca do zore. Svjetlostaj mora trajati najmanje tri sata, a smanjenje ili gašenje rasvjete može se odrediti i prije početka svjetlostaja.
Najveći problem su urbana područja s visokim stupnjem noćne aktivnosti, no tamo se većina svjetala može samo smanjiti. Tako će se smanjivati dekorativna svjetla i oglasne ploče, a ulična rasvjeta i veliki plakati moraju se ugasiti.