U štrajku je i dalje oko 4000 članova sindikata u 58 zdravstvenih ustanova koji traže povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima
I dalje traje štrajk u zdravstvu: 'Užasan je pritisak na članove, prijeti se otkazima. Čvrsti smo'
Drugi dan štrajka zdravstvenih djelatnika radiologa, laboranata i vozača saniteta teče nesmanjenim intenzitetom i nastavit će se do ispunjenja zahtjeva, poručuju u utorak ujutro organizatori štrajka iz sindikata Zajedno. U štrajku je i dalje oko 4000 članova sindikata u 58 zdravstvenih ustanova koji traže povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima, rekao je u utorak Hini predsjednik sindikata Krunoslav Kušec.
Kušec kaže da jučer zbog štrajka nije obavljeno nekoliko stotina pretraga u zdravstvenim ustanovama diljem zemlje, a danas će se taj broj popeti na tisuću.
Tvrdi da postoje pritisci bolničkih uprava diljem zemlje na štrajkaše, a posebno apostrofira KBC Zagreb koji, kaže, koristi bolesnu djecu kao najranjiviju skupinu da opstruira štrajk. "Na hitan program stavljaju djecu koja bi inače čekala mjesecima na pretragu. Lupaju pečate 'hitnoće' pa moramo obaviti pretragu", tvrdi Kušec.
"Užasan je pritisak na članove, prijeti se otkazima, no mi smo čvrsti i ne odustajemo", poručio je.
Naime, tijekom štrajka rade se samo hitni slučajevi, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati.
Ministarstvo zdravstva poručilo je jučer da je javni zdravstveni sustav unatoč štrajku organizirao rad u bolnicama i ustanovama na način da svi pacijenti dobiju potrebne medicinske i zdravstvene usluge, a Sindikat Zajedno pozvali su "na razum i realan dijalog".
Kušec pak kaže da do danas još nisu dobili nikakav konkretan poziv ni iz Vlade ni iz Ministarstva zdravstva.
Sindikat Zajedno koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvu (od ukupno njih 74.000) od ponedjeljka štrajka zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehnolozi, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari. Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao je jučer da štrajka oko 550 ljudi u 20-ak zdravstvenih ustanova te podsjetio da je formirano Povjerenstvo koje bi trebalo rješavati pitanje nezadovoljstva s koeficijentima.