To znači da bi i u nekoj drugoj zemlji uz suglasnost vlasnika velike tvrtke u problemima, država mogla imenovati izvanrednog povjerenika koji će voditi pregovore s onima kojima je ostao dužan
I čelnici svih europskih tvrtki sada će koristiti ‘lex Agrokor’
Europsko vijeće jučer je verificiralo tzv. lex Agrokor i time je on postao pravna stečevina EU. Pohvalio se time ministar gospodarstva Darko Horvat.
- Uredba kojom je zakon verificiran tako će se primjenjivati u svim zemljama Europske unije. Toliko o tome koliko je priča o tom zakonu ustavna - pohvalio se Horvat na konferenciji Večernjeg lista “Hrvatska kakvu trebamo”.
To znači da bi i u nekoj drugoj zemlji uz suglasnost vlasnika velike tvrtke u problemima, država mogla imenovati izvanrednog povjerenika koji će voditi pregovore s onima kojima je ostao dužan.
Horvat je pozvao i sve one nezadovoljne nagodbom da dođu na ročište, a još je iskazao nadu za dogovor i “neke pozitivne efekte”.
- Neka dođu na ročište, imat će priliku reći što ih muči - rekao je Horvat.
Iako nije nikoga imenovao, najveći osporavatelj nagodbe je rovinjski Adris, kojem je Agrokor ostao dužan milijardu kuna. Oni su i u posljednjem priopćenju prozvali izvanrednog povjerenika Fabrisa Peruška da bi bilo bolje da objasni zašto nije poštovao naloge suda, a ne da njih proziva da rade štetu poreznim obveznicima.
Adris inače osporava pravo vlasnicima obveznica koji bi trebali imati 25 posto budućeg Agrokora. Čak iako se nagodba izglasa bez njih, dok traje taj spor, oni neće moći upravljati svojim vlasništvom. Adris je jedini od većih s kojima još nema dogovora.