Milley je općenito potvrdio navode iz knjige da je Peking bio zabrinut da bi predsjednik Trump mogao započeti rat s Kinom, ali odbacuje tvrdnju da su pozivi bili tajni
Htio je spriječiti rat: Američki general brani svoje pozive Kini dok republikanci traže ostavku
Načelnik Združenog stožera američke vojske general Mark Milley branio je u utorak telefonske pozive Kini zbog kojih republikanci traže njegovu ostavku, tvrdeći pritom da je htio ublažiti napetosti između dvije strane, a ne "uzurpirati vlast".
Najviši američki general tajno je dva puta nazvao svoga kineskog kolegu u posljednjim mjesecima mandata Donalda Trumpa, zbog zabrinutosti da bi američki predsjednik mogao potaknuti rat s Kinom jer je na vidiku bio njegov potencijalni gubitak izbora, prema novinskom izvješću u utorak.
Milley je pred Odborom za oružane službe Senata prvi puta detaljnije govorio o svojim potezima kao najviši rangirani vojni časnik, nakon što je izašla knjiga u kojoj se opisuju njegovi "tajni" telefonski pozivi Kini, tj. razgovari s generalom Li Zuočengom, zapovjednikom Narodnooslobodilačke vojske, 20. listopada 2020. i 1. siječnja 2021.
Informacija o telefonskim pozivima kineskom generalu Li Zuočengu u posljednjim mjesecima mandata Donalda Trumpa dospjela je u javnost kada je objavljen izvadak iz knjige novinara Washington Posta Boba Woodwarda i Roberta Coste.
Milley je općenito potvrdio navode iz knjige da je Peking bio zabrinut da bi predsjednik Trump mogao započeti rat s Kinom, ali odbacuje tvrdnju da su pozivi bili tajni.
Po njegovim riječima, ti su pozivi bilo koordinirani s američkom vladom te da je htio smiriti napetosti i kineskoj strani prenijeti da budu "mirni" i da ih "nitko neće napasti".
- Znam, siguran sam, predsjednik Trump nije namjeravao napasti Kinu i moja je zadana odgovornost da prenosim predsjedničke naredbe i namjere - kazao je Milley na saslušanju pred odborom Senata.
- Moja je poruka bila dosljedna: samo mirno, bez napetosti. Nećemo vas napasti - rekao je Milley u svom iskazu.
Milley je potvrdio obavještajni podatak koji je američke dužnosnike uvjerio da je Kina "zabrinuta da će je SAD napasti".
Također je priznao da je 8. siječnja razgovarao s predsjednicom Zastupničkog doma Nancy Pelosi, koja je prema Washington Postu, pitala generala koje su sigurnosne mjere poduzete kako bi se "nestabilnog predsjednika" spriječilo da izvede nuklearni napad.
- On je lud. Znaš da je lud - rekla je Pelosi Milleyu, kako se navodi u knjizi dvojice novinara.
On joj je, kako tvrdi, odgovori da su sigurnosne mjere poduzete, ali da "nije kvalificiran procijenjivati mentalno zdravlje predsjednika SAD-a".
- Niti u jednom trenutku nisam pokušao promijeniti ili utjecati na proces, uzurpirati vlast, ili se ubaciti u zapovjedni lanac - rekao je Milley.
Trump je priopćio da "nikada nije niti razmišljao o napadu na Kinu" te da bi Milley, ako je istina da je zvao Peking, trebao biti smijenjen.
Republikanski senator Marco Rubio je zatražio Milleyevu ostavku, a senator Rand Paul smatra da bi trebao kazneno odgovarati ako su navodi u knjizi točni.
Milley će sutra biti saslušan u Zastupničkom domu.