Uskokovom optužnicom obuhvaćeni su bivši granični policajci Željko Cigula, Tomislav Sopek i Anđelko Hanžek te stranci Kemal Rastoder, Mladen Šipka i Dušan Georg, navodno pripadnici narkoklanova.
Hrvatski policajci optuženi za odavanje tajni narkoklanovima Balkana. Obrana ima zamjerke
Obrana bivših policajaca optuženih da su za mito od balkanskih narkoklanova odavali tajne informacije iz MUP-ovog informacijskog sustava zatražila je izdvajanje dokaza za koje tvrde da su prikupljeni nezakonito, o čemu će optužno vijeće Županijskog suda odlučivati na idućem ročištu.
Uskokovom optužnicom obuhvaćeni su bivši granični policajci Željko Cigula, Tomislav Sopek i Anđelko Hanžek te strani državljani Kemal Rastoder, Mladen Šipka i Dušan Georg, koji su navodno pripadnici balkanskih narkoklanova.
Alen Kubat, branitelj prvookrivljenog Željka Cigule, kazao je nakon ročišta da u spisu nema dokaza kako je komunikacija putem Sky aplikacije prikupljena od strane francuskih, belgijskih i nizozemskih vlasti, a za koju tvrdi da je temeljem Europskog istražnog naloga od 14. prosinca 2021. dostavljena Hrvatskoj koja je potom pokrenula kazneni postupak.
''Kako bismo mogli provjeriti vjerodostojnost i zakonitost takvih dokaza nama je potrebna dokumentacija francuskih vlasti, što smo danas i zatražili, a o čemu će sud odlučiti u daljnjem postupku'', rekao je.
Uskokova tužiteljica Gordana Knaus istaknula je da će tužiteljstvo u ovom kaznenom postupku temeljiti optužbe na svim dokazima koji su navedeni u optužnici i koji su pobliže obrazloženi u današnjem podnesku.
Istaknula je i da je Uskok na zakonit način prikupio sve dokaze relevantne za ovaj kazneni predmet, dodajući da su takav stav zauzele i druge države članice EU, kao i treće države, a na temelju čega su pokrenuti kazneni postupci i podignute optužnice.
Optuženi naručitelj informacija ostao bez nogu i ruke u atentatu
Uskok tereti bivše policajce da su za mito davali pripadnicima balkanskih kriminalnih skupina informacije iz baza podataka MUP-a RH, Interpola i Šengenskog informacijskog sustava (SIS), a otkriveni su nakon što je dešifrirana njihova kriptirana komunikacija na aplikaciji Sky ECC.
Ranije su Andreja Kirbiš i Ljiljana Šumiga priznale da su novac dobiven od kriminalaca prosljeđivale policajcima te su osuđene temeljem nagodbe s Uskokom. Obje su osuđene na rad za opće dobro, a svaka mora platiti i novčanu kaznu od 10.000 eura.
Prema optužnici, policajci Cigula, Sopek i Hanžek su za naručitelje evidentirali fiktivne prelaske državne granice, provjeravali kvalitetu njihovih lažnih osobnih isprava i dostavljali im podatke o raspisanim tjeralicama. Uz optužbe da su pretraživali nacionalne i baze podataka Interpola i SIS-a, trojica se terete da su fotografirali računalne zaslone s prikazom rezultata obavljenih traženih provjera koje su potom slali naručiteljima.
Policajci su prema navodima Uskoka svoje usluge naplaćivali između 150 i 800 eura, a novac je bio uplaćivan na multivalutni račun otvoren u Samoborskoj banci ili je pak transferiran preko Western Uniona. Trojica policajaca se terete da su od 2019. do lipnja 2022. primili oko 30.000 eura.
Kemala Rastodera, koji je u atentatu u Budvi 2004. godine ostao bez obje noge i jedne ruke, povezuje se sa skupinom koja je iz Južne Amerike krijumčarila kokain, dok se Mladena Šipku povezivalo sa Stjepanom Prnjatom koji je višestruko osuđivan zbog šverca kokaina.