Obavijesti

News

Komentari 99

Hrvatska uz Kamalu Harris, Srbija uz Donalda Trumpa. Što nam ti podaci zapravo govore?

Hrvatska uz Kamalu Harris, Srbija uz Donalda Trumpa. Što nam ti podaci zapravo govore?

Istraživanje agencije Gallup u 43 zemlje svijeta otkriva koje države podržavaju Trumpa, a koje Harris, i ta razlika je vrlo jasna i prepoznatljiva. Pedeset posto Hrvata podržava Harris, 56 posto Srba stoji uz Trumpa.

Hrvati više podržavaju Kamalu Harris, nego Donalda Trumpa.

I to, da ne bude zabune, ne američki Hrvati koji su proteklih izbornih ciklusa većinom stajali uz Trumpa, pa se očekuje da će ostati doljedni tome i na njegovim trećim uzastopnim izborima, već tako misli tisuću hrvatskih ispitanika u globalnom Gallupovu istraživanju provedenom u 43 zemlje svijeta.

Prema tom istraživanju, Kamalu Harris u Hrvatskoj podržava 50 posto ispitanika, Donalda Trumpa 34 posto, što donekle odudara od prosječnih rezultata koji pokazuju da Harris uživa podršku 54 posto ispitanika izvan SAD-a, a Trump samo 26 posto.

No Hrvatska se ipak našla u skupini zemalja koje navijaju za Harris, zajedno s Austrijom, Belgijom, Danskom, Švedskom, Norveškom, Finskom, Njemačkom, Francuskom, Irskom, Italijom, Poljskom, kao i Indonezijom i Japanom.

Srbija na prvom mjestu

Uz Trumpa je prilično prepoznatljiva grupa zemalja: od Rusije i Mađarske, preko Srbije i Bugarske, do Irana, Iraka, Kazahstana i Sirije. U Srbiji čak 56 posto građana podržava Trumpa, što je najviše od svih zemalja u svijetu.

Čak dvije trećine ispitanika u 43 zemlje svijeta vjeruje da će ishod američkih izbora imati "velik ili jako velik" utjecaj na njihovu zemlju. Tako misli i pedeset posto Hrvata.

Kamala Harris popularnija je u Latinskoj Americi i Zapadnoj Europi, a Donald Trump u Istočnoj Europi i Jugoistočnoj Aziji. Najveću podršku Kamala Harris ima u skandinavskim zemljama, a Trump u Srbiji, Mađarskoj, Bugarskoj i Kazahstanu.

Američki predsjednički izbori podijelili su svijet, pa i naš dio Europe, po vrlo prepoznatljivim obrascima.

Moderne, progresivne, liberalne, demokratske države, s dugom tradicijom poštivanja zakona i ljudskih prava, kao i zemlje s višim ekonomski, obrazovnim, životnim standardom, podržavaju Kamalu Harris.

Putinova osovina

Autokratske, diktatorske, nedemokratske, demokratski, socijalno i politički zapuštene države stoje uz kandidata koji je prijatelj sa svjetskim diktatorima i hvali se da će i sam vladati kao diktator, koji je pokušao državni udar i najavljuje novi, koji uživa podršku Vladimira Putina, a možda i radi za interese Vladimira Putina. 

Baš kao što ga podržavaju zemlje u kojima Putin ima veliki utjecaj. 

Prilika da Amerika dobije prvu predsjednicu u povijesti, pa još i azijsko-karipskog podrijetla, nailazi na podršku upravo u zemljama s najvišim standardima poštivanja ženskih prava, kao što su to Danska, Švedska, Norveška i Finska. Harris uživa podršku liberalnih i demokratskih zemalja, kao i ogromnu većinu članica Europske unije.

I to bez obzira na političku nomenklaturu u tim zemljama nad kojom Putin ima veliki utjecaj, poput Austrije ili Slovačke. Građani u tim zemljama stoje uz kandidatkinju Demokratske stranke.

Kandidat kaosa

S druge strane, Trump je kandidat kaosa. 

Kao dokazani Putinov saveznik i ključni kotač u osovini zla koju ruski diktator povezuje od Kine i Sjeverne Koreje, preko Hamasa i Hezbollaha, do Irana i Sirije, pa onda i do Srbije i Mađarske, Trump je prijatelj građana u zemljama koje su godinama pod utjecajem ili pod čizmom domaćih autokrata i "malih Putina".

Srbija već desetljećima živi pod vlašću svojih autokrata, od Slobodana Miloševića do Aleksandra Vučića, gdje se - kao i u Mađarskoj - zakoni podređuju volji političkog lidera, gdje su institucije pokorene ili marginalizirane, gdje nema političke kulture, slobode medija, slobode javnog djelovanja, gdje se progone državni neprijatelji i forsiraju umjetni ratovi.

Zemlje navikle na diktatore podržavaju kandidata koji se divi diktatorima.

Zemlje u kojima se gaze osnovne slobode i ljudska prava, podržavaju kandidata koji ruši Kongres, huška na migrante i strance, uživa podršku rasista i nacista, oduzima slobodu ženama i promovira vjerski fundamentalizam. 

Amerika je nekad bila zemlja koja je širila demokraciju, sada širi rasizam, šovinizam, fundamentalizam, šuruje s diktatorima i daje podršku svima koji ruše liberalnu demokraciju u svijetu.

Danas, paradoksalno, zapadni svijet mora davati podršku američkoj demokraciji koja se našla na udaru Trumpovih sljedbenika.

Preko leševa

Trump spašava sebe od odlaska u zatvor, ali pritom ruši ustaljeni ustavni poredak i politički sustav kako bi promovirao diktaturu potpomognutu oligarsima, vjerskim liderima, korumpiranim sucima i radikalnim skupinama. On zastrašuje i prijeti, vlada u strahu ili slijepom obožavanju.  

U zemljama koje ga podržavaju njihovi politički ili vjerski lideri učinili su upravo to: devastirali su demokratsku kulturu, uništili političku scenu, prilagodili zakone, okupirali ili dezavuirali institucije, utišali ili eliminirali kritičare, zauzdali medije i držali svoje građane u pokornosti i ignoranciji.

Razlike između Hrvatske i Srbije očituju se u njihovoj podršci američkim, dijametralno suprotnim predsjedničkim kandidatima. 
Zanimljivo, i Slovenija većinom podržava Trumpa, ali to ima veze s Melanijom Trump, kao i s Janezom Janšom koji je prije četiri godine čestitao Trumpu na nepostojećoj pobjedi.

Podijelio se svijet

Amerika se podijelila oko Harris i Trumpa, kao što se očito podijelio i svijet. I to po vrlo jasnim, prepoznatljivim, simptomatičnim i po mnogo čemu, zabrinjavajućim linijama. 

Samo 16 posto ispitanika u 43 zemlje svijeta vjeruje da će se utjecaj Amerike smanjiti u slučaju pobjede Kamale Harris. Čak 48 posto vjeruje da će se to dogoditi u slučaju pobjede Donalda Trumpa.

I 49 posto ispitanika misli da će Trumpova pobjeda ugroziti stabilnost svijeta. Samo 17 posto misli da će do toga doći pod Kamalom Harris.

Čini se da su ovi američki izbori najvažniji izbori u povijesti modernog svijeta.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 99
Mladi Pločanin (34) preminuo u Irskoj, iza sebe ostavio suprugu i troje djece. Mole za pomoć...
APEL ZA POMOĆ

Mladi Pločanin (34) preminuo u Irskoj, iza sebe ostavio suprugu i troje djece. Mole za pomoć...

Marko Tranpa umro je u 34. godini života, a iza sebe ostavio je suprugu i troje male djece. Prijatelji iz nogometnog kluba u kojem je bio i igrač i direktor objavili su molbu za pomoći i objavili kako se to može učiniti