Obavijesti

News

Komentari 31

Hrvatska među 3 najpogođenije zemlje zbog pada turizma

Hrvatska među 3 najpogođenije zemlje zbog pada turizma
1

Svjetski turizam mogao bi izgubiti više od 1.200 milijardi američkih dolara ili 1,5 posto globalnog BDP-a nakon gotovo četiri mjeseca prekida zbog koronavirusa

To UN-ovo tijelo za trgovinu i razvoj u novom izvješću o ekonomskim posljedicama pandemije Covid19 na turizam, objavljenom ovog tjedna, iznosi i procjene gubitaka u tri 'scenarija' s obzirom na duljinu trajanja prekida turizma - za četiri, osam i 12 mjeseci.

"Ako se prekid međunarodnog turizma nastavi kroz osam mjeseci globalni gubitak u tom sektoru mogao bi porasti na 2.200 milijardi dolara, što je oko 2,8 posto globalnog BDP-a, dok u najpesimističnijem scenariju, da prekid traje 12 mjeseci, gubici mogu premašiti i 3.300 milijardi dolara ili 4,2 posto BDP-a", iznose procjene iz UNCTAD-a.

Podsjećaju na veliku važnost udjela sektora putovanja i turizma u globalnom BDP-u, kao i da je turizam okosnica ekonomija mnogih zemalja i 'životni put' milijuna ljudi u svijetu, koji su, kako ističu, u posljednjih 20 godina više nego utrostručili vrijednosti/prihode turizma, s oko 500 milijardi, na 1.600 milijardi dolara.

Otvoreno gotovo tisuću hotela i kampova, broj turista raste
Otvoreno gotovo tisuću hotela i kampova, broj turista raste

"Covid19 je zaustavio dugogodišnje pozitivne trendove u svjetskom turizmu, uzrokujući i ozbiljne ekonomske posljedice u cijelom svijetu. Iako se turizam polako ponovo pokreće u sve većem broju zemalja, u mnogima je još zastoj, a za mnoge, poput malih otočnih i država u razvoju, kolaps u turizmu znači i kolaps u njihovim perspektivama za razvoj", upozorila je uz izvješće UNCTAD-ova direktorica međunarodne trgovine Pamela Coke-Hamilton.

Jamajka, Tajland i Hrvatska prve tri među 15 'najpogođenijih'

Analizirajući utjecaje gubitaka u turizmu na njegov udjel u nacionalnom BDP-u, UNCTAD procjenjuje da bi Jamajka i Tajland mogle pretrpjeti najveći gubitak udjela turizma u BDP-u, od 11 odnosno 9 posto.

U Hrvatskoj bi taj gubitak, prema njihovim, kako kažu, umjerenim procjenama, mogao biti 8 posto, a s gubitkom od 6 posto slijedi Portugal, te od 5 posto Dominikanska Republika.

Među tih 15 najpogođenijih zemalja slijede još Kenija, Maroko, Grčka, Mauricijus, Senegal, Irska, Egipat, Južna Afrika, Malezija i Španjolska, a iz UNCTAD-a upozoravaju da će turistički sektor i u mnogim bogatim zemljama također osjetiti pritisak. Pritom spominju, kako kažu, popularne europske i sjevernoameričke destinacije, uključujući Francusku, Italiju i SAD, kojima također prognoziraju gubitke milijardi dolara zbog dramatičnog pada međunarodnog turizma.

Problem i smanjenje zapošljavanja, posebice žena te pad plaća

Procjene UNCTAD-a pokazuju i da bi se u najteže pogođenim zemljama, poput Tajlanda, Jamajke i Hrvatske, moglo snažno, dvoznamenkastim stopama smanjiti i zapošljavanje nekvalificiranih radnika, a posebice žena.

Iako inače čine oko 54 posto ukupno zaposlenih u globalnom sektoru smještaja i prehrane, UNCTAD procjenjuje da će ih zbog toga što ipak većinom rade sezonski i na slabije kvalificiranim poslovima, prije i otpuštati, a i manje je vjerojatno da će dobiti naknade za nezaposlene ili druge.

Hrpa turista na trajektu za Brač
Hrpa turista na trajektu za Brač

Hrvatsku uz Tajland i Jamajku izdvajaju još i po mogućem, kako kažu, najbržem padu plaća za kvalificirane radnike, u optimističnom slučaju za 9 posto (na Tajlandu bi plaće mogle pasti za oko 12 posto, a na Jamajci za 11 posto).

Poziv vladama da štite radnike i podrže oporavak turizma

"Gubici u turizmu uzrokovani koronavirusom negativno utječu i na druge gospodarske sektore koji opskrbljuju robom i uslugama putnike dok su na odmoru, te UNCTAD poziva na pojačanu socijalnu zaštitu u pogođenim zemljama kako bi se spriječile najgore ekonomske poteškoće za ljude i zajednice koje ovise o turizmu", poručuju iz te organizacije.

Pozivajući vlade da štite radnike u turizmu, savjetuju i da tamo gdje se neka poduzeća vjerojatno neće oporaviti, subvencije plaća treba osmisliti tako da pomognu radnicima da se 'presele' u novu industriju.

U Hrvatskoj 246 tisuća turista, promet na 26-27 posto lanjskog
U Hrvatskoj 246 tisuća turista, promet na 26-27 posto lanjskog

"Vlade bi trebale pomagati i turističkim poduzećima koja su suočena s rizikom bankrota, poput hotela, aviokompanija i drugih, a jedan od načina financijske olakšice su zajmovi ili nepovratna sredstva s niskim kamatama", navodi se u UNCTAD-ovom izvješću.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 31
VIDEO Na katamaranu je bilo 70 putnika: 'U šoku smo, najbitnije je da nema ljudskih žrtava...'
HAVARIJA KOD PREMUDE

VIDEO Na katamaranu je bilo 70 putnika: 'U šoku smo, najbitnije je da nema ljudskih žrtava...'

Brojni mještani ubrzo su stigli u pomoć i privatnim brodicama prebacili putnike koji su čekali s prslucima za spašavanje.
Beroš će dobro proći. USKOK ga ne tereti za mito, kao europski tužitelji, koji će izgubiti slučaj!
POZADINA UHIĆENJA

Beroš će dobro proći. USKOK ga ne tereti za mito, kao europski tužitelji, koji će izgubiti slučaj!

Europski tužitelji su išli puno šire od USKOK-a i čini se da su uključili u svoju istragu i Hrvoja Petrača. Ali uhićenja je obavio USKOK u svojoj paralelnoj istrazi, pa će Ivan Turudić EPPO-u osporiti nadležnost