Premijer Plenković je u srijedu rekao kako je "više nego izvjesno da će Hrvatska biti dio Schengena" od 1. siječnja. Time se ukidaju granične kontrole, a neke naše granice postaju i vanjske granice Schengena
Hrvatska je korak do ulaska u Schengen. Što to znači? Velike kolone na granici idu u prošlost
Hoće li Hrvatska dobiti zeleno svjetlo za ulazak u Schengen, službeno će biti poznato već u četvrtak. Ministri pravosuđa i unutarnjih poslova Europske unije sastat će se u Bruxellesu i odlučiti o ulasku Hrvatske šengensku zonu.
No, što to znači za Hrvate?
Od 1. siječnja bi se ukinula granična kontrola na svim graničnim prijelazima na unutarnjoj granici, odnosno prema Sloveniji i Mađarskoj, dok bi s druge strane, situacija na granicama sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom te Crnom Gorom ostala ista. To će postati vanjska granica Schengena.
Ukidanje granica značilo bi i da više neće biti kilometarskih kolona u špici sezone. To će ujedno puno značiti i dnevnim migrantima.
No, iako neće biti graničnih kontrole kakve smo do sada imali, njih će zamijeniti kompenzacijske mjere.
- Mi ćemo s tim kompenzacijskim mjerama unutar dubine poduzimati mjere u cilju da kontroliramo u prvoj mjeri nezakonite migracije i sve druge oblike pojava koje bi se tamo mogle dogoditi - pojasnio je za Dnevnik Nove TV načelnik sektora za granicu PU Istarske Loris Kozlevac.
S ulaskom u šengenski prostor ipak će kasniti zračne luke. Promjene će u njima stupiti na snagu 26. ožujka.
U srijedu je o ulasku u Schengen govorio i premijer Andrej Plenković koji je, ususret izglasavanju, poručio da je "više nego izvjesno da će Hrvatska biti u Schengenu" od 1. siječnja.