Svjesni smo da je pred nama put bez povratka na stare obrasce življenja i poslovanja te da su ovo tek kratkoročne mjere pomoći dok se svi ne prilagodimo opskrbi iz novih i obnovljivih izvora energije, rekli su iz HGK
Udruženje ugostitelja HGK: 'Zadovoljni smo mjerama, hvala Vladi i ministru Filipoviću'
Svjesni energetske krize te ograničenja s kojima se svaka vlada Europske Unije suočava prilikom donošenja mjera za umanjenje posljedica iste, želimo istaknuti važnost ovakve podrške sektoru. U trenutku kada su poduzetnici, a posebno ugostitelji, proživjeli dvije teške gospodarske godine, odluka o jedinstvenoj tarifi električne energije od 0,529kn/kWh za polugodišnje razdoblje potrošnje do 250.000 kWh predstavlja iznimno hrabru, pravednu i snažnu pomoć kojom će se osigurati nesmetani rad ugostiteljskih objekata tijekom jeseni i zime, stoji u dijelu priopćenja Hrvatske gospodarske komore o novom paketu mjera.
- Udruženje ugostiteljskih djelatnosti pri HGK izražava zadovoljstvo i zahvalu Vladi i ministru Filipoviću donešenim paketom mjera. Zahvaljujemo Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja što je u ovom bitnom trenutku prepoznalo male i srednje poduzetnike kao stup hrvatskog gospodarstva i pružilo ruku u očuvanju njihovog poslovanja i radnih mjesta koje su stvorili. Cijene koje su gotovo jednake cijenama prije krize, pomoć su bez presedana - poručili su.
Iz HGK su se osvrnuli i na pregovore oko pitanja plina o čemu ovisi veliki broj ugostiteljskih objekata.
- Svjesni smo da je pred nama put bez povratka na stare obrasce življenja i poslovanja te da su ovo tek kratkoročne mjere pomoći dok se svi ne prilagodimo opskrbi iz novih i obnovljivih izvora energije. Pred nama je zajednički period solidarnosti i odgovorne potrošnji energije. Udruženje će aktivno nastaviti razgovore s resornim ministarstvima oko svih otvorenih pitanja te pružiti usluge edukacije svojim članovima kako bi za buduće razdoblje mogli optimalno planirati svoje poslovanje - napisali su.
U HGK vjeruju da bi bez ovakvih mjera bilo ugroženo više od 20.000 ugostiteljskih objekata i Hrvatskoj.
- Imajući u vidu stanje na burzi struje i zaprimljene račune po novim tarifama, ustanovili smo da bi bez ovakvih, pravovremenih i snažnih mjera bilo ugroženo poslovanje preko 20.000 ugostiteljskih objekata u Hrvatskoj i svih obitelji koje ovise o njihovim poslovanjima. Najveći dio odnosi se na kontinent jer u opisanom periodu neki sezonski objekti zatvaraju. Kontinent pak posluje po nižim cijenama i bez ovih mjera, morali bi povisiti cijenu prodajnog asortimana pri čemu bi roba široke potrošnje, kao npr. kava, bila i do 60% skuplja. Umjesto 9kn za espresso, moralo bi se odvajati preko 14,00kn što za kontinent nije nikako održiva cijena. Već su tijekom ljeta neki objekti kratili radno vrijeme i radnu snagu te uklanjali s jelovnika jela za koje je potrebno imati upaljene peći cijelog dana. Smatramo da se ovim mjerama direktno spasilo poslovanje 2/3 svih ugostiteljskih objekata u Hrvatskoj i omogućio svima daljnji rad i poslovanje – izjavila je Jelena Tabak, predsjednica Udruženja ugostiteljskih djelatnosti HGK.