Obavijesti

News

Komentari 0

Hrvatska dobila interventni ronilački spasilački tim, održali su vježbu na Plitvičkim jezerima

Hrvatska dobila interventni ronilački spasilački tim, održali su vježbu na Plitvičkim jezerima
7

Oni će tragati za utopljenicima i snimati pod vodom nakon potonuća nekog objekta, pratiti stanje i opasnost za okoliš, rekao je Damir Trut, Ravnatelj Civilne zaštite RH

Pokaznom vježbom potrage za utopljenicima novim tehnologijama na rijeci Korani kod Plitvičkih jezera pripadnici specijalističke ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite MUP RH i ronilački tim Republike Slovenije u petak su predstavili djelovanje novoformirane skupine unutar modula za spašavanje na vodi.

Plitvička jezera: Međunarodna vježba spašavanja na vodi "Plitvička jezera 2022."

Radi se o profesionalnom kadru za intervencije u katastrofama, poplavama i ostalim ugrozama, vezanima za djelovanje na vodi i pod vodom. Ronioci su pri spašavanju koristili nove tehnologije; posebne sonare, podvodne robote i skutere, te drugu specijalnu opremu za ronjenje u otežanim uvjetima, a za pretragu obale korišten je dron. Operacijom spašavanja upravljalo se iz baze, opreme DIP CZ-a komunikacijsko-zapovjednog vozila i šatora Beline postavljene uz obalu, a u samoj vježbi spašavanja koristili su se quad vozilo i amfibija.

Završnica je to vježbe "Plitvička jezera 2022" koja se u organizaciji Ravnateljstva civilne zaštite MUP RH i uz podršku Plave promocije od utorka do petka održavala na Plitvičkim jezerima, rijeci Korani, na lokaciji potopljenog broda Sigrid i izvoru Sinjac na speleo objektu. Vježba je provedena s ciljem međunarodne razmjene znanja i iskustava te provjere standardnih, operativnih postupaka i usklađivanja djelovanja ronioca i novih tehnologija radi bržeg pronalaženja, markiranja i izvlačenja utopljenika. U sklopu vježbe odrađeni su i znanstveni zaroni u jezero Kaluđerovac gdje je uspješno napravljen fotogrametrijski 3D snimak potopljene barke u svrhu vizualne analize geometrije postojećeg stanja.

Plitvička jezera: Međunarodna vježba spašavanja na vodi "Plitvička jezera 2022."

– Ovo je povećavanje kapaciteta i mogućnosti modula za spašavanje iz poplava s ronilačkim dijelom, s ekipom koja može roniti na većim dubinama, tehničko ronjenje i može snimati sve elemente ispod vode. To je nova mogućnost i kvaliteta u Državnoj intervencijskoj postrojbi civilne zaštite koja se može koristite u različitim mogućnostima, od potrage za utopljenicima, snimanja podvodnih elemenata nakon potonuća nekog objekta, broda, kako bi se moglo vidjeti u kakvom je stanju, ima li ispuštanja nekakvih tvari koje mogu zagaditi okoliš i vodu i kako se može pristupiti tom objektu, izvlačiti ga iz mora ili voda i svih ostalih aktivnosti koje su potrebne da bi se u takvom okružju funkcioniralo i radilo - kazao je Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite, dodajući da sa ovom vježbom sada imamo 60-ak ljudi obučenih za ove zadaće u četiri Državne intervencijske službe diljem Hrvatske u kojoj djeluje po dva tima od osam ronitelja, te znanstveni tim, tehnički tim i medija tim. Dodao je da sa Republikom Slovenijom imaju vrlo dugu i sveobuhvatnu suradnju, prijateljski odnos, te međusobno prenose znanja i mogućnosti.

– Na ovoj vježbi smo imali pomoć ronitelja iz Slovenije i njihovog tehničkog segmenta kojeg Republika Hrvatska još nema, ali nadamo se da ćemo u budućnosti nabaviti podvodni robot kojim ćemo moći snimati pod vodom - kazao je Trut, dodajući da se civilna zaštita u RH aktivno razvija, koriste fondove EU, u prošlom financijskom razdoblju su iskoristili 200 milijuna eura, a toliko će iskoristiti u sljedećem razdoblju za razminiranje i opremanje sustava civilne zaštite, uz dobre i kvalitetne ljude koje okupljaju i organiziraju u različite postrojbe opremajući ih različitim najmodernijim sustavima da bi kvalitetno i dobro obavljali svoje zadaće, pomoći potrebite u najvećim nesrećama i katastrofama.

Trut je naglasio da RCZ ujedno opremom i uvježbavanjem razvijaju rad pripadnika za traganje i spašavanje u ruševinama, tehničko-taktičku potporu te za zabrinjavanje stanovništva, a započeli su i proces osposobljavanja za stabilizaciju i podizanje zrakoplova u nesrećama u zračnim lukama u slučajevima izlijetanja zrakoplova sa uzletno-sletne staze za što je nabavljena oprema u vrijednosti 7,5 milijuna kuna, te im predstoji uvježbavanje rada.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Užas kod Međugorja: Poginula dva maloljetna brata, bili su na traktoru koji se prevrnuo
DJED VOZIO TRAKTOR

Užas kod Međugorja: Poginula dva maloljetna brata, bili su na traktoru koji se prevrnuo

Braća su poginula nakon prevrtanja traktora u brdu, kojim je upravljao njihov djed
Popularni pjevač u masakru izgubio 4 člana obitelji: 'Znao sam ga iz viđenja, bio je fin...'
STRAVA U CRNOJ GORI

Popularni pjevač u masakru izgubio 4 člana obitelji: 'Znao sam ga iz viđenja, bio je fin...'

Pozvao je sve da pokažu solidarnost u ovoj velikoj tragediji. "Ništa ovdje nije bitno, osim strašnog gubitka svih tih 12 života."
Pokrenuli akciju da skupe novac za pogreb ubijene Mirjane Pap u Irskoj: 'Bila je divna duša...'
PRETUKLI JE NASMRT

Pokrenuli akciju da skupe novac za pogreb ubijene Mirjane Pap u Irskoj: 'Bila je divna duša...'

Policija je pronašla tijelo u ponedjeljak popodne, 48 sati nakon što je Mirjana nestala. Prijatelji su pokrenuli akciju prikupjanja novca kako bi obitelji ubijene pomogli s troškovima pogreba