Andrew Galantay, Hrvat po majci, proveo je dvije godine kao švicarski gardist i kaže da mu je to prošlo ' u trenu'. On je peti etnički Hrvat koji je čuvao Papu
Hrvat Papin čuvar: 'Franjo ima nevjerojatnu energiju i toplinu'
Nikad nije prošla godina dana, a da nisam došao u Hrvatsku. U Biograd gdje mi žive moji dragi dida i baka. Nakon što sam izašao iz garde prošle godine odmah sam išao u Hrvatsku. A inače, najčešće se uputim iz Švicarske u Biograd motorom - kaže nam Andrew Galantay (23) iz Lausanne u Švicarskoj.
On je 2015. godine postao član švicarske garde, čiji su pripadnici od 16. stoljeća zaduženi za čuvanje Pape. Rođen je u Švicarskoj čime je ispunio preduvjet da postane čuvar. Ispunjavao je sve uvjete: švicarski je državljanin, katolik, neoženjen, imam manje od 30 godina, viši je od 174 cm, završio je srednju školu i prošao temeljnu vojnu obuku.
Papinska Švicarska garda zadužena je za sigurnost Apostolske palače, ulaze u Vatikanski Grad, ali i za sigurnost samog Pape.
Velika vjernička obitelj
Njegov djed i baka su preselili u Švicarsku kad je njegovoj majci Damiri djevojački Čorić bilo tek pet godina. Ona je tamo odrasla i na fakultetu medicine upoznala svog budućeg muža, Amerikanca Richarda Galantaya koji je iz Bostona došao studirati medicinu u Švicarsku. Vjenčali su se i dobili petero djece.
- Imam čak četiri sestre, ja sam drugi po redu. Upravo je moja majka, koja je velika vjernica, usadila u mene vjeru i ljubav prema Bogu. A oca sam pokupio ljubav prema vojsci i povijesti.Tako da nije bilo uopće čudno što sam odlučio otići služiti Papi kao gardist - priča nam Andrew koji se prošle godine nakon dvije godine službe u Vatikanu vratio kući i sad studira pravo.
'Papa Franjo važne stvari govori na jednostavan način'
Biti vatikanski gardist je kaže teško i odgovorno ali jako zanimljivo. To je iskustvo, ističe, koje svakog vjernika ispunjava srećom i zadovoljstvom. Jako je ponosan na dužnost koju je imao čast obavljati.
- Papa Franjo ima nevjerojatnu energiju, pozitivnu, živahnu, koju osjećate čak i ako ga ne gledate. Kad s njim razgovarate stvarno imate osjećaj da u tom trenutku njemu nitko drugi nije važan osim vas i onoga što mu vi govorite. Njegove oči gledaju direktno u vaše i on sluša. Također, njegov osmijeh zaista dira u srce. Papa Franjo govori važne stvari na jednostavan način. Nevjerojatno koliko on, s obzirom da već ima dosta godina, ima energije i elana - priča nam Andrew te naglašava kako su mu te dvije godine prošle 'u trenu'
- Stalno se nešto događa. Puno se radi. Od toga da provodite duge sate stražareći i nadgledajući u praznim sobama do dočeka stranih državnika, političara ili glumaca. Meni je osobno bilo najdraže biti na granicama Vatikana, na kontrolnim točkama sa stotinama turista, hodočasnika, kršćana iz cijelog svijeta.
Svako ljeto u Biogradu
Andrew je kao dijete zajedno sa sestrama i rođakinjama ( djecom od majčine sestre) svako ljeto po dva mjeseca provodio u Biogradu. Kaže kako obožava hrvatsko more i plaže jer je sve prirodno i čisto. Ljeti obavezno sudjeluje na Plivačkom maratonu u Biogradu, a inače se od sportova bavi ragbijem.
Također, član je debatnog kluba, studentskih organizacija, često s motorom odlazi na putovanja s prijateljima. Planira jednog dana kad završi fakultet upisati diplomatsku školu. Liječnik, kaže, nije htio biti, jer osim roditelja liječnika, njegove dvije sestre studiraju medicinu.
Kako je Andrew rođen u zemlji u kojoj su čak četiri službena jezika, a rođen je u obitelji doseljenika tako s ocem priča francuski, s majkom talijanski, sa bakom i djedom hrvatski, a sa drugom bakom engleski.