Hripavac je iznenadio zdravstvo, testira se na premalo mjesta. Test bez uputnice košta 35-60 eura, infektolog poziva trudnice da se docijepe. Ubija nas primitivno nepovjerenje u znanost i medicinu, kaže dr. Ivo Ivić
Hripavac se širi. Gdje se može testirati i tko se treba cijepiti: 'Situacija je jako loša na jugu'
Ovogodišnja sezona hripavca je, nema sumnje, iznenadila hrvatsko zdravstvo. Službeno ima oko tisuću oboljelih, neslužbeno i dvostruko više, testiranje je zasad moguće samo u HZJZ odnosno u županijskim zavodima za javno zdravstvo. Dolazi se na uputnicu, a ako netko želi testiranje bez nje, platit će ga oko 35 eura. Testiranje je moguće i u privatnim klinikama gdje, provjerili smo, košta 55-60 eura. Riječ je o PCR testu, sličnome kao za koronu. Kako doznajemo, Nastavni zavod "Dr. Andrija Štampar" će krajem ovog, ili početkom sljedećeg tjedna u Zagrebu organizirati "drive-in" testiranje na hripavac, u automobilima.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:
Pokretanje videa...
Poznati splitski infektolog, sad umirovljeni prof. dr. sc. prim. Ivo Ivić za 24 sata kaže kako nema potrebe da se odrasli, cijepljeni u djetinjstvu, cijepe zbog sebe, hripavac u odrasloj dobi nije opasan. Docjepljivanje, međutim, preporuča trudnicama, i onima u čiju kuću dolazi novorođenče.
Tko se treba cijepiti protiv hripavca?
- Majka, cijepljena u djetinjstvu, na novorođenče će prenijeti dio svojih protutijela, no to nije dovoljno. Cijepi li se, međutim, u trudnoći, dijete će biti dobro zaštićeno tijekom prva dva mjeseca života, dok i samo ne dobije prvu dozu cjepiva protiv hripavca, kaže iskusni infektolog. Cjepivo, dodaje, malu djecu jako dobro štiti od teške bolesti, kad može doći do gušenja. Ni na koji način, zaključuje dr. Ivić, cjepivo ne može štetiti trudnici, a zaštitit će njeno dijete do prve doze s navršena dva mjeseca. Druga doza DTP cjepiva (protiv difterije, tetanusa i pertussisa/hripavca) daje se djetetu sa četiri pa opet sa šest mjeseci - to je primarno cijepljenje, a zatim ga se docjepljuje u drugoj pa opet u šestoj godini života. Ukupno, dakle, pet doza.
- Nažalost, posebno kod nas na jugu, poklopile su se dvije stvari - premala procijepljenost, jer puno roditelja djecu ne želi cijepiti, i drugo, činjenica da se tijekom pandemije, zbog distance i nošenja maski, povećao krug osjetljivih ljudi, nije bilo prirodnog, uravnoteženog prokužavanja. Kod male djece bolest može biti jako opasna, i samo ju je s više od 95 posto cijepljene djece moguće onemogućiti, kaže infektolog.
- U Hrvatskoj velik dio ljudi to shvati tek kad se razbole, ili im se netko razboli, dakle kad bolest dožive na vlastitoj koži. Ubija nas primitivno nepovjerenje u zdravstvene i znanstvene autoritete, poručuje umirovljeni infektolog.
Gdje je najmanje cijepljenih protiv hripavca?
Među najmanje procijepljenim županijama je Dubrovačko-neretvanska, u kojoj je lani primarna procjepljenost djece DTP-om bila samo 78,5 posto. Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo te županije, specijalist epidemiologije dr. Mato Lakić kaže kako procijepljenost djece kod njih opada odavno, u pandemiji je trend samo pojačan.
- Ako u rodilištu 99 posto djece cijepimo BCG-om, protiv tuberkoloze, to pokazuje da pravih antivaksera među roditeljima ima jako malo. Međutim, po izlasku iz rodilišta puno više roditelja počinje sumnjati u cjepiva pod utjecajem tih, žestokih protivnika cijepljenja, koji su glasni na društvenim mrežama, napominje dr. Lakić. Epidemiolozi su nekad, kaže, sumnjičave roditelje uspijevali pozvati da dođu s djetetom već nakon jednog telefonskog poziva, sad ni sto poziva nije dovoljno.
Interesa za testiranje, kao i cijepljenja odraslih radi zaštite male djece u županiji je jako malo, kaže dr. Lakić, što potvrđuju i njegove kolege u drugim županijama. Dr. Ivić napominje da će hripavac potrajati, a ako se cijepi sad, majka može zaštititi bebu koja će se uskoro roditi.