Ministarstvo je još 20. rujna dobilo nalog da ograde zgradu jer je opasna, ali to nisu na vrijeme učinili, pa je komad fasade pao na mladića koji je zbog toga završio u bolnici. Dnevno uz zgradu prođe tisuće prolaznika
Horvatovo ministarstvo o padu fasade i ozljedi mladića: 'Žao nam je, postavljamo tunele...'
Ministarstvo je upoznato s nesretnim događajem te ovim putem izražavamo žaljenje ozlijeđenom mladiću i njegovoj obitelji. Poručili su to iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine koji vodi Darko Horvat nakon što je mladiću(16) na glavu pao komad fasade s državne zgrade u Zagrebu. Ali u odgovoru iz Ministarstva za 24sata, te isprike nema. Nesretni mladić je završio na šivanju u bolnici i sva sreća da komad nije bio veći jer bi mogao imati i fatalne posljedice.
Radi se o zgradi u samom centru Zagreba gdje dnevno prolaze tisuće pješaka. Zgrada ukupne površine preko 4700 četvornih metara na uglu Gundulićeve i Ilice uopće nije bila zaštićena skelama niti su od njih napravljeni tuneli kako bi prolaznici bili sigurni. Pitali smo Ministarstvo zašto nisu osigurali zaštitu na zgradi, tko je sve koristi i kada će biti obnovljena od oštećenja u potresu.
- Riječ je o nekretnini koja ima svojstvo pojedinačno zaštićenog kulturnog dobra te predstavlja zgradu javne namjene. Republika Hrvatska postala je većinski suvlasnik na predmetnoj zgradi 29. travnja ove godine te je zgrada, s obzirom na oštećenja, ograđena trakom pomoću koje se nekretnina označava opasnom. Dana 20. rujna 2021. godine Ministarstvo je zaprimilo rješenje Gradskog ureda za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet kojim se nalaže označavanje zgrade opasnom do otklanjanja oštećenja te je sukladno tome pokrenut postupak nabave za postavljanje tunelske skele za predmetnu lokaciju – odgovaraju iz Ministarstva, ali ne navode hoće li odmah provesti neko privremeno rješenje kako bi se spriječile nesreće.
Zgrada ima točno 4716 četvornih metara površine, skoro u potpunosti u državnom vlasništvu kojim upravlja Horvatovo ministarstvo. Zarađuju i od najma, primjerice, najveći prostor koristi Ured za obrazovanje Grada Zagreba. Ova zgrada je i primjer kako ide sporo obnova čak i za državne zgrade, te koliko je administracija troma. Ministarstvo još nije napravilo niti projekt obnove, a kamoli izabralo izvođača radova iako je prošlo godinu i pol od zagrebačkog potresa. Inače, Hrvatska je za obnovu javnih zgrada dobila više od pet milijardi kuna od EU, ali dosad ništa od tog novca nije utrošeno. Saznajemo da je od 177 javnih objekata, dosad napravljeno tek osam projekata obnove, a za 34 državne tek jedan. A tek nakon projekta treba pokrenuti cijelu ostalu proceduru prije nego radovi počnu. Rok za korištenje EU novca je sredina sljedeće godine i veoma je izgledno da će barem dio propasti zbog sporosti administracije koja ne može obnoviti ni svoje vlasništvo.
Iz Ministarstva odgovaraju da za konkretnu zgradu Gundulićeva/Ilica biraju projektanta.
- Cjelovita obnova zgrade prijavljena je na poziv Ministarstva kulture s kojim je sklopljen ugovor, a trošak obnove financirat će se iz sredstava Fonda solidarnosti te iz sredstava NPOO-a. U tijeku je postupak javne nabave za izbor projektanata za cjelovitu obnovu zgrade, na koji je zaprimljeno pet ponuda od strane pet pravnih subjekata, te su iste u postupku vrednovanja – zaključuju.