Dok je Sabor raspravljao o izmjenama i dopunama zakona o zdravstvenoj zaštiti za riječ se javio i zastupnik don Ivan Grubišić. Njegov je govor nalikovao na propovijed
Oltar zamijenio govornicom: Grubišić je podučio o moralu
Dok je Sabor raspravljao o prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama zakona o zdravstvenoj zaštiti za riječ se javio i zastupnik don Ivan Grubišić. U svojem govoru koja je više djelovala kao propovijed rekao je kako čovjek nije samo 80 kilograma nego treba gledati i cjelinu čovjeka.
Drugim je zastupnicima poručio i kako sve zakone koje Sabor donosi treba gledati kroz razinu moralnosti i duhovnosti te im je predložio da pročitaju dvije knjige 'Etika i politika' te 'Etika i gospodarstvo'.
- U sve segmente života treba unijeti segmente morala. U svim zakonima i raspravama treba voditi računa o tri kriterija, kompetenciji, socijalnoj osjetljivosti i moralnoj prepoznatljivosti ili humanosti. Takve stvari ne treba zaobilaziti jer su i naši stari rekli 'zdrav duh u zdravom tijelu'. Geneza svih naših bolesti počinje u bolesnom 'ja', kad je 'ja' bolesno onda je čovjek bolestan i to je zvono za uzbunu. Sve su drugo posljedice, i psihičke i tjelesne bolesti, posljedice bolesnog ja - rekao je Grubišić.
Sabor promijenio zakon o zdravstvenoj zaštiti
Hrvatski sabor je po hitnom postupku raspravljao o prijedlogu izmjena i dopuna Zakon o zdravstvenoj zaštiti kako bi se omogućilo da hitna pomoć i sanitetski prijevoz ostanu ujedinjeni. Prema zakonu trebali su biti razdvojeni nakon 31. prosinca.
Rok za rješenje statusa zakupaca specijalista koji rade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti je produžen za šest mjeseci. Mogu se vratiti u domove zdravlja ili da zakupe prostor u kojem će raditi, ali po tržišnim cijenama, piše HRT. Izmjene zakona su zastupnici većinom glasova prihvatili.
Lovrin: Bit ćemo suzdržani jer vladajući imaju dovoljno glasova
Sabor je raspravljao i o izmjenama ovršnog zakona. Radi se o tehničkoj izmjeni, odnosno odgađanju primjene zakona za šest mjeseci. Predsjednik saborskog odbora za pravosuđe Josip Kregar rekao je da je ova izmjena nužna kako bi se osigurala ravnoteža efikasnosti I pravednosti. Ana Lovrin rekla je da će Klub HDZ-a biti suzdržan jer vladajući I tako imaju dovoljno glasova da donesu izmjenu.
Naglasila je kako je Zakon koji je donesen prije godinu dana bio dobar, a donesen je kako bi se ispunila mjerila Europske unije. Klub HNS-a će podržati izmjene Zakona.Ruža Tomašić je rekla da postoji puno problema u ovršnom zakonu te predlaže da se ide u ponovno čitanje I dodatne izmjene, a kao najveći problem ističe izjednačavanje pravnih I fizičkih osoba.
Sabor je kasnije većinom glasova prihvatio izmjene ovršnog zakona.
Šuker se svađao sa Špremom
Ivan Šuker (HDZ) prijavio je kršenje poslovnika jer prijedloge iznose zamjenici ministara.
- U poslovniku piše da to trebaju raditi državni tajnici. Ali, državnih tajnika više nema, ne postoje, pa smo onda trebali mijenjati I poslovnik kada smo već mijenjali zakon – rekao je Šuker neposredno prije izlaganja prijedloga izmjena zakona o naknadi za pružanje usluga u pokretnim telekomunikacijskim mrežama.
Predsjednik Sabora Boris Šprem odgovorio mu je da nema povrede poslovnika jer zamjenici ministra mogu govoriti u ime članova Vlade.
- Ja nisam pravnik, vi jeste i morali biste znati o čemu se tu radi – rekao je Šuker, na što mu je Šprem odgovorio da poslije sjednice potraži zašto njegova primjedba ne stoji.
'Mobilni operateri reketare državu'
Sabor je raspravljao i o prijedlogu zakona o naknadi za pružanje usluga u pokretnim telekomunikacijskim mrežama. Dragutin Lesar kaže kako je najveći problem to što T-com pruža usluge državnim službama, a preko 60 posto zaposlenih tamo nisu zaposleni za stalno. Tako se izbjegava poštivanje kolektivnih ugovora, smatra Lesar.
- Ta bi djelatnost trebala biti u fokusu porezne uprave – rekao je Lesar. Dodao je da će Laburisti podržati izmjene zakona jer se ne radi o izgovoru za povećanje cijena. Njegov stranački kolega Branko Vukšić rekao je da mobilni operateri reketare državu, a javna televizija ih podržava.
- Ovaj porez je zapravo dobrodošao – zaključio je Vukšić. Sabor je kasnije većinom glasova prihvatio prijedlog zakona o naknadi za pružanje usluga u pokretnim telekomunikacijskim mrežama. Time je mobilnim operaterima vratio naknadu od šest posto na zaradu koju su imali na SMS-ovima, MMS-ovima i razgovorima putem mobitela.
Gdje su materijali?
Predsjednik Sabora Boris Šprem nadopunio je dnevni red te će između ostalog u hitnu proceduru danas izmjene zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Saboru. Dragutin Lesar pobunio se dopuni dnevnog reda jer, tvrdi, zastupnici nisu dobili materijale.
Jadranka Kosor tražila je da se odgodi hitna procedura u slučaju istog zakona jer zastupnici nisu upoznati sa sadržajem.
- U medijima su se pojavile informacije da nisu svi zastupnici u istom položaju pa tražimo redovnu proceduru – rekla je Kosor.
Nakon kratke provjere predsjednik Sabora je zaključio kako su svi materijali stigli zastupnicima pa se može nastaviti s radom.
Ponavljali glasovanje
Nakon što je izglasan hitan postupak za sve prijedloge, Jadranka Kosor je upozorila kako članovi HDZ-a nisu glasali ni za ni protiv hitnog postupka kod donošenja izmjena zakona o pravima I dužnostima zastupnika u Saboru te je tražila da se ponovi glasovanje. Rekla je kako zastupnici kluba HDZ-a nisu glasovali, a njih se ubraja u one koji su bili 'za'.
- Kako sam dobio rezultat tako sam rekao – kazao je Šprem. No glasovanje je ipak ponovio.