HDSSB ističe da državna tijela trebaju voditi računa o volji i interesu građana. Traže da se odrede zakonski rokovi i konsenzusom postignu kvalitetne ustavne promjene
HDSSB: Konsenzusom postići kvalitetne ustavne promjene
Nikad nisam spomenuo da HDSSB daje bianco ruku. Treba dati doprinos da ustavne promjene, koje će eventualno Sabor donijeti, budu kvalitetne - rekao je Vladimir Šišljagić na konferenciji za novinare. HDSSB je još jednom na okrugli stol u Saboru pozvao sve koji se žele uključiti u ustavne promjene.
Josip Salapić rekao je kako su pozvali predsjednika Ivu Josipovića, premijera Zorana Milanovića, predsjednika Sabora Josipa Leku, saborske zastupnike te udruge civilnog društva.
- Dosad imamo potvrdu od 32 ljudi - rekao je Salapić te dodao kako su među njima Peđa Grbin, Arsen Bauk, glavni tajnik Ustavnog suda, Natalija Martinčević, Jadranka Kosor, Nansi Tireli. Ipak, nije spomenuo niti jednog HDZ-ovca.
Zakonska rješenja nejasna
- Apsolutno nas se ne tiče kakvi su stavovi jedne, druge ili desete opcije, ali kod donošenja Ustava želim da se uključe sve zainteresirane stranke - rekao je Šišljagić te dodao kako su zakonska rješenja često nejasna te da Ustav me smije biti takav. Očekuje da će vladajući na kraju sve staviti crno na bijelo i donijeti konačnu odluku na temelju prijedloga svih.
- Mi smo pozvali sve stranke na konsenzus, a oni kojima je princip ispred interesa građana neka se bave principima i prošlošću. Mi se želimo baviti budućnošću i onime što građane zanima- rekao je Salapić te se pritom dotaknuo referenduma o ćirilici.
Smatra da se Ustavni sud i Sabor trebaju aktivirati i odrediti rok u kojem se treba provjeriti ispravnost prikupljenih potpisa te odrediti kad se referendum može raspisati.
Interes i volja građana
- Želimo da građani dobiju Ustav koji će biti čvrsti temelj najviših vrednota i hrvatskih zakona. Mi tražimo rokove, ako je 680.000 građana nešto potpisalo onda Sabor i Ustavni sud treba reagirati - izjavio je Salapić.
Također, HDSSB i dalje zahtjeva teritorijalni ustroj.
- Treba značajno smanjiti broj županija zbog nagomilane administracije. Ovakvo rješenje ne pruža jamstvo da će se to u skoroj budućnosti i ostvariti - rekao je Šišljagić.