Međunarodna konfederacija društava autora i skladatelja (CISAC) koja okuplja 230 društava diljem svijeta obilježila je svoju 90. obljetnicu izbornom skupštinom
HDS ZAMP u inozemstvu potvrdio svoju stručnost
Izabrani su Predsjednik, Potpredsjednici i Upravni odbor udruženja. Hrvatsko društvo skladatelja i stručnu službu ZAMP predstavljali su glavni tajnik Društva, Antun Tomislav Šaban, i glavni direktor ZAMP-a, Nenad Marčec.
Pionir elektronske glazbe, skladatelj i producent, Jean-Michel Jarre, ponovno je izabran za Predsjednika, a trojcu novih-starih Potpredsjednika, Angelique Kidjo (Benin), Marcelo Piñeyro (Argentina) i Ousmane Sow(Senegal), pridružio se i nagrađivani kineski redatelj i scenarist, Jia Zhang-ke.
Hrvatska će u Nadzornom odboru CISAC-a ponovno imati svog predstavnika, glavnog direktora HDS ZAMP-a, Nenada Marčeca. A HDS ZAMP će također kroz svojeg predstavnika službeno doprinijeti radu Komisije za pravna pitanja.
„Izuzetna je čast za jedno, u svjetskim okvirima, malo autorsko društvo kao što je HDS ZAMP biti izabran za jednog od tri člana Nadzornog odbora svjetske organizacije. Nadam se da ćemo svojim znanjem, iskustvom i odgovornim radom uspjeti opravdati ukazano povjerenje i biti dodana vrijednost CISAC-u kao i u prošlom mandatu“, istaknuo je glavni direktor HDS ZAMP-a Nenad Marčec.
Uoči održavanja Skupštine CISAC-a, posebno je ohrabrujući bio govor Tibora Navracsicsa, povjerenika EK-a za obrazovanje, kulturu, mlade i sport, koji se osvrnuo na položaj kreativaca i vrednovanje kreativnog rada na Internetu: „Internet je kreirao kulturu u kojoj većina očekuje da je sve što je online - besplatno. Ne očekujemo da vozači autobusa, medicinske sestre i odvjetnici rade besplatno, prema tome moramo biti jasni: i kreativnost ima svoju cijenu! Kreativci i umjetnici moraju biti pravedno plaćeni za svoj rad, zajedno s ostalima u distribucijskom lancu“.
Glavna skupština udruženja bila je ujedno i prilika za susret s francuskim premijerom, Manuelom Vallsom, kojeg je delegacija CISAC-a upoznala s izazovima koji su pred kreativnom zajednicom, pogotovo u kontekstu digitalnog tržišta. Valls je tom prilikom izjavio kako je borba za prava autora neophodna kako bi se zaštitila kreativnost: „Francuska vlada aktivna je na polju borbe protiv piratstva, zalaganja za pravičnu naknadu autorima i umjetnicima i financijske potpore kreativcima. Prvi smo počeli sa zalaganjem za autorska prava, to nastavljamo i u modernom dobu!“.
Zadovoljan susretom, Predsjednik CISAC-a, Jean-Michel Jarre, naglasio je kako su autorska prava u samim temeljima kulture i kulturne raznolikosti. „Također, autorska prava jedan su od pokretača ekonomije, generiraju zapošljavanje i zaradu, a uz to omogućavaju kreativcima, pogotovo onima mlađe generacije, da žive od svog talenta. Zbog toga je važno osigurati pravednu raspodjelu prihoda, pogotovo na digitalnom tržištu stoga pozivam europske i svjetske vlade da podrže novu legislativu u čijem su fokusu autori i kreativci“, zaključio je Jarre.
Osnovan u Parizu 1926. godine, CISAC je u proteklih 90 godina izrastao u globalnu mrežu autorskih društava koja zastupa interese više od 4 milijuna kreativaca iz raznih sektora: glazbe, audiovizualne umjetnosti, kazališta, književnosti i vizualne umjetnosti. Generalna skupština CISAC-a odabrala je i nove predstavnike u Upravnom odboru kojeg sada čine predstavnici autorskih društava iz sljedećih zemalja: Australije, Mađarske, SAD-a, Švedske, Njemačke, Japana, Nizozemske, Alžira, UK-a, Francuske, Meksika, Argentine, Južne Afrike, Španjolske, Italije, Kanade i Brazila.
NEVJEROJATNO Gurtna i dalje drži zgradu od potresa 2020.! Evo kako stan izgleda iznutra
Vojnika iz Petrinje prignječio je kamion, kritično je: 'Molimo se Bogu da se naš Darko izvuče...'
Za rođeno dijete Vlada daje 618 eura, milijuni za Bayraktare i vojsku, 13. mirovina na čekanju