Djecu u vrtić nisu uspjele upisati ni odgojiteljice i liječnice, koji također nedostaje u sustavu. Ali sad će morati ostati kod kuće. Privatni vrtići, kao i servisi za čuvanje su prebukirani, mjesta neće biti ni ujesen
Gužve i u privatnim vrtićima, roditelji su očajni: 'Nitko nema mjesta, pa ni tete čuvalice'
Kći nam je napunila godinu dana u lipnju, živimo sto metara od vrtića, oboje smo prijavljeni na toj adresi, s poslovima na neodređeno, starije dijete nam ide u taj vrtić. Dakle, i više nego ispunjavamo kriterije za upis, ali ipak nismo dobili mjesto, kaže nam Ivan, Zagrepčanin iz Voltinog naselja.
On i partnerica su među brojnim zagrebačkim roditeljima koji su od jučer u vrlo teškoj situaciji. Kako nam kaže, u utorak su objavljene netransparentne liste bez ikakvih obrazloženja, da bi jučer u vrtiću objavili objašnjenje odbijanja. Oni nisu dobili mjesto ni u B vrtiću koji su prijavili. U svemu tome, kaže nam Ivan, njegova partnerica je liječnica specijalizantica.
- Dakle, ona neće moći na posao, odnosno radit će na pola radnog vremena, a zdravstvo nam grca zbog nedostatka ljudi. I kao liječnica ne dobiva mjesto za dijete u vrtiću? Mene samo zanima možemo li dovesti svako jutro dijete u gradsku upravu i ostaviti ga gradonačelniku na čuvanje? Plaćamo prireze i sve takse, a nemamo osnovne uvjete - ističe, dodajući kako jednostavno ne znaju što da rade. Vjerojatno će on dijelom raditi od doma.
Naš sugovornik kaže i kako su se raspitivali u privatnim vrtićima, no cijene su takve da mu se više isplati raditi na pola radnog vremena. A u lokalnom servisu za čuvanje mjesta nema do - 2025.
Još je gore nezaposlenim roditeljima.
- Nezaposlena sam, nisam imala nikakve šanse. Tako su mi rekli kad sam došla vidjeti zašto nam zahtjev za jaslice nije prihvaćen. Ako i nađem posao, moći ću dijete upisati samo u privatni vrtić za 150-200 eura, to će mi odnijeti pola plaće - kaže nam Zagrepčanka čije je dijete ostalo "ispod crte". Naša sugovornica je, kaže, ostala bez posla s dvoje male djece i ne zna što napraviti. Da je roditelj-odgojitelj, imala bi barem gradsku naknadu, dodaje.
- S burze trenutno dobivam naknadu koja prva tri mjeseca iznosi 348.49 eura, a onda 280 eura. To mi nije za pelene i maramice. Ako i dobijem posao koji neću moći odbiti, ne znam gdje bih s jednogodišnjim djetetom. Bake i djedovi još rade - ističe ova majka.
I u privatnim vrtićima liste čekanja su dugačke, a na web-stranicama za dadilje u zadnja dva dana izlaze brojni oglasi roditelja. Cijene za osmosatno čuvanje dosežu i 800 eura mjesečno.
- Telefoni nam gore. Nitko nema mjesta pa ni tete čuvalice. Mi smo se odlučili da po DPS-u (Državni pedagoški standard) imamo veće grupe i uzmemo trećeg čovjeka. Hoće li to moći napraviti i gradski vrtići to je upitno jer ni djelatnika nema ni za lijek - kaže nam Ljiljana Vukšić predsjednica Udruge privatnih vrtića. Tek što je Grad objavio da je bez mjesta u vrtićima ostalo oko 3000 djece, Vukšić navodi niz problema s kojima se trenutno suočavaju.
- Brojka od 3000 djece nije stvaran broj neupisane djece jer nisu uračunali djecu koja će se morati upisivati nakon 1. kolovoza do nove godine. Radi se o ukupno 6500 djece koja neće moći ni u gradske, ni u privatne vrtiće, a nema mjesta ni kod teta čuvalica. Roditelji više ne biraju gdje žele djecu upisati već gdje mogu ako mogu što je zaista žalosno. Problem je što mi još uvijek ne znamo koliko će roditelja upisati svoju djecu u gradske vrtiće a koji su predali i kod privatnika jer iz nekog razloga roditelji taj podatak čuvaju do zadnjeg trena. Grad nam te podatke nije dao pa oko 500 roditelja neće moći ni na godišnji jer moraju čekati drugi žalbeni rok koji je 15. srpnja. Zbog toga smo poslali u srijedu upit upravo po tom pitanju da nam daju podatke kako bismo mogli javiti roditeljima koji su i dalje u agoniji - kaže Vukšić.
Iz Grada pojašnjavaju kako rade na rješenju problema no to neće ići preko noći iako djeci i roditeljima treba sada, ovog trena rješenje.
- Kroz paket Grada Zagreba "Vrtići za sve" ove i iduće godine ulažemo 70 milijuna eura u izgradnju dječjih vrtića, povećanje broja zaposlenika te poboljšanje materijalnih prava i uvjeta zaposlenika. Podsjećamo da je jedan vrtić završen, na njih 5 su radovi u tijeku, za 2 je u tijeku javna nabava za izvođača radova, a 4 dječja vrtića pred ishođenjem su građevinske dozvole - kažu nam iz Grada. Privatnici također kao problem navode kako ne znaju ni što je s navedenih 20 eura po djetetu koje je Grad obećao privatnicima.
- Nismo ništa službeno dobili nikakvu obavijest niti uputu. Ne znamo kako će se to knjižiti, hoće li to biti jednokratno ili će isplatiti nekoliko mjeseci pa ukinutu. Mi tako ne možemo raditi i ne možemo se organizirati ni javiti išta roditeljima – kaže nam predsjednica Udruge privatnih vrtića.
- Privatni dječji vrtići samostalni su u određivanju svojih cijena. No, s obzirom na to da smatramo da svi vrtići trebaju biti cjenovno pristupačni, Grad Zagreb subvencionira privatne i vjerske dječje vrtiće i obrte dadilja s više od 11 milijuna eura godišnje. Odlukom Gradske skupštine 23. svibnja ove godine povećali smo subvenciju privatnim vrtićima za dodatnih 1,5 milijuna eura, i pritom istaknuli da je povećanje gradske subvencije vezano uz očekivanje da cijene privatnih vrtića u nadolazećoj pedagoškoj godini ne rastu - navode iz Grada.
To ipak ne rješava problem roditeljima više od 3000 djece kojima rješenje treba sad, najkasnije ujesen. Žalbeni rok za roditelje neupisane djece je do 28. lipnja.