Svečanim postrojavanjem, uručenjem zelenih beretki te odavanjem počasti poginulim i nestalim pripadnicima brigade obilježena je 32. godišnjica ustroja 2. gardijske brigade Gromovi
Gromovi obilježili 32. godišnjicu osnutka: 'Ostvarili su presudne bitke u Domovinskom ratu'
U povodu Dana 2. mehanizirane bojne Gromovi, 46-orici mladih pripadnika uručene su zelene beretke kao simbol pripadnosti postrojbi, pohvale i nagrade.
"Uručenje 46 beretki pripadnicima Gromova na simboličan način spaja priču moderne Hrvatske vojske s onom o hrabrim hrvatskim braniteljima, našim Gromovima, koji su od prvog do zadnjeg dana Domovinskog rata stajali na prvoj crti obrane Domovine", rekao je mladim pripadnicima te brigade ministar obrane Mario Banožić, dodajući da su oni nasljednici Gromova iz Domovinskog rata i nova snaga moderne Hrvatske vojske.
U ime predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, svim bivšim i sadašnjim pripadnicima te brigade ministar je čestitao 32. obljetnicu njezina ustroja, a prisjetio se 205 poginulih i trojice nestalih njezinih pripadnika.
"Vođeni jasnom idejom i vizijom hrvatskog političkog vodstva s prvim hrvatskim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom, zauvijek će ostati u našim sjećanjima kao oni na čijem temelju gradimo, razvijamo i stvaramo bolje sutra za generacije koje dolaze", rekao je Banožić.
Podsjetio je na sudjelovanje 180 pripadnika Gromova u NATO-ovoj aktivnosti Ojačane prednje prisutnosti u Litvi te im je zahvalio na dostojnom, profesionalnom i časnom predstavljaju Hrvatske vojske u međunarodnom okruženju.
S načelnikom Glavnog stožera, admiralom Robertom Hranjem ministar Banožić je većem broju pripadnika 2. mehanizirane bojne Gromovi uručio nagrade i pohvale, a s drugim visokim vojnim uzvanicima mladim pripadnicima mehanizirane bojne uručio je zelene beretke.
Admiral Hranj rekao je kako je 2. gardijska brigada Gromovi među prvima krenula u obranu zemlje.
"Sudjelovali su u svim ključnim operacijama Domovinskog rata, bili na gotovo svim bojišnicama, od Slavonije i Banovine, Korduna, Like pa do samog juga Dalmacije. U završnoj operaciji su djelovali na jednom od najvažnijih pravaca i ostvarili najveće i presudne bitke u Domovinskom ratu", istaknuo je načelnik Hranj.
Pripadnike postrojene brigade u ime vrhovnog zapovjednika Zorana Milanovića pozdravio je Ivica Olujić, koji je istaknuo da su Gromovi u Domovinskom ratu, branivši Karlovac i Sisak, obranili i Zagreb. U oslobodilačkoj su Oluji oslobodili Banovinu i Petrinju, u kojoj danas nastavljaju tradiciju ratnih Gromova.
U sklopu svečanosti uspostavljena je audioveza s pripadnicima Gromova koji su kao sastavni dio multinacionalne borbene grupe u NATO-ovoj misiji u Litvi.
U kapelici sv. Ilije Proroka u vojarni misu je služio vojni kapelan Josip Šimanović.
Svečanost je počela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno spomenika pukovniku Predragu Matanoviću i poginulim Gromovima te drugim petrinjskim braniteljima. Vijence su među ostalim položili izaslanik predsjednika RH general bojnik u mirovini Ivica Olujić, izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora Magdalena Komes, ministar obrane Mario Banožić, izaslanik Ministarstva hrvatskih branitelja Željko Motek, sisačko-moslavački župan Ivan Celjak.