Brojni građani SAD-a i danas su na ulicama. Građani prosvjeduju u New Yorku, Teksasu... Policija je čak tijekom prosvjeda bacila i nekoliko suzavaca na okupljene
Građani na ulicama, zatvaraju klinike za pobačaje, SDP-ovka: Odmaglite od naših maternica!
Ni masovni prosvjedi u Sjedinjenim Državama, ni činjenica da se gotovo 70 posto Amerikanaca izjasnilo da se protivi ukidanju prava na pobačaj nije spriječila Vrhovni sud da se vrati pola stoljeća unatrag.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Vrhovni sud SAD-a u petak je, kako se i najavljivalo, poništio presudu iz 1973. godine kojom se milijunima žena u SAD-u jamčilo zakonsko pravo na pobačaj. Naime, u slučaju Roe v. Wade Vrhovni sud je presudio da je pobačaj ustavno pravo svake žene. A u odluci u predmetu ‘Planned Parenthood v. Casey’ iz 1992. godine, sud je zajamčio pravo na pobačaj sve dok fetus ne postane održiv izvan maternice, odnosno od 22. do 24. tjedna trudnoće.
Prva ograničenja stupit će na snagu u 13 država koje već imaju spremne zakone kojima su anticipirali današnju presudu vrhovnog suda.
Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da većina Amerikanaca podržava pravo na pobačaj.
Aktivisti protiv pobačaja i kršćanski konzervativci desetljećima su zagovarali poništenje spomenute presude, a svake godine su u Washingtonu održavali prosvjedne skupove u siječnju.
Brojni građani SAD-a i danas su na ulicama. Građani prosvjeduju u New Yorku, Teksasu... Policija je čak tijekom prosvjeda bacila i nekoliko suzavaca na okupljene.
Novozelandska premijerka Jacinda Ardern nazvala je odluku Vrhovnog suda "nevjerojatno uznemirujućom".
- Gledati kako se ukida temeljno pravo žene na donošenje odluka o vlastitom tijelu nevjerojatno je uznemirujuće - rekla je.
- Na Novom Zelandu nedavno smo donijeli zakon da dekriminaliziramo pobačaj i tretiramo ga kao zdravstveni, a ne kao kriminalni problem - dodala je premijerka, prenosi The Guardian.
Škotske nacionalne stranke (SNP), Nicola Sturgeon, također se osvrnula na ovu odluku Vrhovnog suda.
- Jedan od najmračnijih dana za ženska prava u mom životu. Očito će neposredne posljedice trpjeti žene u SAD-u - ali to će ohrabriti snage protiv pobačaja i žena i u drugim zemljama. Solidarnost se trenutno ne osjeća dovoljno – ali je neophodna - napisala je na Twitteru.
Prema pisanju Sky News, klinike u najmanje osam država prestale su obavljati pobačaj - Alabama, Arizona, Arkansas, Kentucky, Missouri, Južna Dakota, Wisconsin i Zapadna Virginija.
Dok su se mnogi digli na noge guvernerka Alabame Kay Ivey pohvalila je potez Vrhovnog suda.
- Ne mogu biti ponosnija kao guvernerka, kršćanka i žena kada vidim da je ova pogrešna i štetna odluka poništena. Alabama će se nastaviti zalagati za naše nerođene bebe, naše majke i naše obitelji - poručila je.
I u Hrvatskoj su počeli komentari na tu odluku. Saborska zastupnica SDP-a Mirela Ahmetović reagirala je na presudu američkog Vrhovnog suda o pobačaju i izjavu Vice Batarela koji je podržao tu odluku.
- Ako nekome još nije jasno kakva agenda se sprema. Ne, nećete pored nas živih i rođenih. Dobit ćete referendum i ustavno pravo na izbor žene. Borit ćemo se svim sredstvima da frustrirani fundamentalisti odmagle od naših maternica i na pravo da budemo slobodne - poručila je Ahmetović.