Podsjeća da je nakon napada na zgradu Vlade u kategoriju štićenog prostora prve kategorije dodan i Markov trg. Na kraju priopćenja kažu kako javnost i dalje nema nikakve informacije o motivima napada...
Gong priopćio: 'Nakon dvije godine, je li i dalje nužno zatvaranje Markova trga?'
Gong je u utorak izvijestio kako im je MUP odgovorio da ne vodi evidenciju o kretanju štićenim prostorom na Markovu trgu, pa je ta udruga ponovno upitala je li i nakon gotovo dvije godine sigurnost toliko ugrožena da je i dalje nužno zatvaranje cijelog trga.
- Vlada Republike Hrvatske zabarikadirala je ključne demokratske institucije pod izlikom brige za sigurnost. Pristup Vladi i Saboru moguć je tek nakon prijave na policijskim punktovima gdje bilježe svako kretanje zaštićenim prostorom Markovog trga. Međutim, Ministarstvo unutarnjih poslova tvrdi kako ne vodi evidenciju o tome koga i kojim poslom pušta iza barikada - naveo je Gong u priopćenju za javnost.
Izvijestio je kako je na njihovo traženje policijske evidencije posjeta Saboru i Vladi od listopada 2020. godine, od kada je Markov trg zatvoren, MUP odgovorio kako 'takve evidencije nisu nužne za postizanje cilja i svrhe uspostavljenih mjera'.
- Istovremeno, o cilju i svrsi uspostavljenih mjera MUP kaže: 'Cilj i svrha uspostavljenih mjera osiguranja i zaštite je prevencija sigurnosnih prijetnji, otklanjanje različitih oblika ugrožavanja i odbijanja napada na štićene osobe, objekte i prostore - priopćio je, uz ostalo, Gong.
Podsjeća da je nakon napada na zgradu Vlade u kategoriju štićenog prostora prve kategorije dodan i Markov trg.
- Do sada su u ovoj kategoriji bili objekti Ureda predsjednika RH na Pantovčaku, kao i zgrade Sabora i Vlade, zbog čega se Gong pita je li zatvaranje cijelog Trga nerazmjerno, osobito ako policija ne vodi nikakvu evidenciju o kretanju štićenim prostorom - istaknuo u priopćenju Gong.
Ta nevladina udruga podsjeća da je nedavno u svojim preporukama za otvorenost pozvala Vladu da ne čeka jesen i rok u kojem, prema Uredbi o štićenim osobama, treba obnoviti sigurnosnu prosudbu o tome koliko su mjere na Markovom trgu nužne.
- To može učiniti i prije isteka propisanog roka od dvije godine od izrade prethodne prosudbe. Prema Ustavu RH, svako ograničenje slobode ili prava građanki i građana mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom konkretnom slučaju i stoga ponovo postavljamo pitanje: Je li nakon gotovo dvije godine sigurnost toliko ugrožena da je i dalje nužno zatvaranje cijelog Markovog trga? - istaknuo je Gong.
Na kraju priopćenja kažu kako javnost i dalje nema nikakve informacije o motivima napada na zgradu Vlade 'iako je predsjednik Vlade Andrej Plenković govorio da je to bio teroristički čin'.
Inače, Danijel Bezuk (23) iz Donjeg Kletišta kod Kutine pucao je u jutarnjim satima 12. listopada 2020. dugim vatrenom oružjem na Markovom trgu, teško ozlijedivši pritom policajca Oskara Fiurija (31) i oštetivši vanjski dio zgrade te dva ureda u Banskim dvorima.
Bezuk se nakon pucnjave dao u bijeg te je netom prije samoubojstva nedaleko od mjesta događaja, poručio na društvenim mrežama da je 'dosta bilo prevara i bezobzirnog gaženja ljudskih vrijednosti bez odgovornosti'.