Credit Suisse predviđa da će u budućnosti ratove voditi roboti, da će internet biti ograničen, jaz među ljudima sve veći, ratovat će se valutama, nestaje demokracija
Globalizacija uskoro nestaje: Ovako će izgledati budućnost
Švicarska banka Credit Suisse objavila je izvješće u kojem predviđaju kako će svijet izgledati u budućnosti. Navode da globalizacija propada što će dovesti do sve većeg siromaštva, u nekim zemljama pak do gojaznosti, ratova robota i ograničenja interneta.
Promijenit će se interakcija među ljudima
Još smo daleko od potpune globalizacije digitalne sfere, ali budućnost ide u tom smjeru. U tom bi slučaju digitalna interakcija mogla potpuno "potisnuti" ljudske kontakte i učiniti ih nebitnima.
REUTERS
Manje trgovine i suradnje među zemljama
Tehnologija 3D printera učiniti će proizvodnju dobara jednostavnijom i jeftinijom. To bi moglo dovesti do toga da nacije manje međusobno surađuju i trguju.Također moguće je da će države u tom slučaju dodatno povećati trgovinske barijere uz pomoć novih tarifa.
Ratovat će roboti
U budućnosti ratove bi mogli voditi roboti. Tako će se smanjiti ljudske žrtve. Također ratovanje bi moglo postati i jeftinije, a sve skupa moglo bi dovesti do toga sa ratovi budu puno češći.
Wikipedia
Ograničenje interneta
Budući da raste špijunaža na internetu, zemlje bi mogle ograničiti upotrebu interneta. Mogle bi kreirati zatvorene nacionalne mreže slično kao u Sjevernoj Koreji.
Opasna gojaznost i loša ishrana
Istraživanja su pokazala da je 2013. godine skoro 42 milijuna djece mlađe od pet godina bilo gojazno te skoro dvije milijarde odraslih u prošloj godini. Veliki problem u budućnosti će biti veliki jaz među državama. U bogatijima ljudi će patiti od gojaznosti, a u onim siromašnim od pothranjenosti i gladi.
Wikimedia
Uvoz i izvoz hrane će se smanjivati
Velika briga državama je ovisnost o uvozu hrane iz drugih zemalja. To bi se u budućnosti trebalo promijeniti odnosno zemlje bi se mogle početi oslanjati više na ono što sami proizvode. Rusija je tako još 2010. godine zabranila izvoz pšenice, a Kina je napravila plan prema kojem se do 2050. godine bude oslanjala samo na ono što sama proizvede.
Pad izvoza energenata
Kako bi se smanjila potreba za uvozom energije, obnovljivi izvozi poput sunca, vjetra i vode dobit će puno više na važnosti. Također trgovina energentima je dovela do klimatskih poremećaja i štete pa ako se ona smanji, moglo bi doći do postepenog oporavka prirode.
REUTERS
Prolaznost demokracije
Sustav demokracije je danas puno neefikasniji nego prije 20 godina. Postoje brojni primjeri "nedemokratskih država koje bilježe ogromne ekonomske uspjehe", navodi Credit Suisse. Zbog toga će se u budućnosti na svjetskoj političkoj sceni pojaviti "novi igrači".
Sve veće podjele
Svijet će sve više postati podijeljen po pitanju jezika i religija jer će društvo biti sve zatvorenije.
Rat valuta
U budućnosti je mogući rat valutama što će jako naštetiti međunarodnom tržištu jer već i sad postoji velik broj država koje svoje valute koriste kao ekonomsko oružje.
REUTERS/PXL
Rast cijena kapitala
Dok nastavak globalizacije znači i smanjenje cijena kapitala, kraj globalizacije će značiti suprotno.
Sve veće siromaštvo
Kraj globalizacije značio bi i povećanje siromaštva i sve veći jaz među ljudima.
- Prepreke za izvoz robe u zemlje u razvoju dodatno će osiromašiti stanovništvo i dovesti do nesloge - piše u izvješću Credit Suissea.
Wikimedia