Mikro, mali i srednji poduzetnici u Petrinji našli su se u izrazito frustrirajućoj situaciji zbog toga što je poništen Poziv na dodjelu bespovratnih sredstava “Razvoj poduzetništva u gradu Petrinji - 2. faza”
Glas poduzetnika: Država je zabila posljednji čavao u lijes petrinjskih poduzetnika
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije 14. ožujka donijelo je odluku kojom su poništili natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava poduzetnicima u Petrinji pod nazivom “Razvoj poduzetništva u gradu Petrinji - 2. faza”u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“.
Zbog svega se oglasio i Glas Poduzetnika, a iz udruge napominju kako su se mnogi poduzetnici u Petrinji naišli sada u velikom problemu zbog toga što neće biti u mogućnosti završiti s provedbom projekta. Udruga poručuje da je ovakva odluka krajnje neprihvatljiva osobito na području koje je pogođeno razornim potresom.
Priopćenje Glasa Poduzetnika prenosimo u cijelosti.
- Smatramo da je važno spomenuti kako je natječaj bio objavljen u studenom 2021. godine, što ne opravdava razlog poništenja natječaja koji se navodi kroz sljedeće sramotno obrazloženje:
„Člankom 65. stavkom 2. Uredbe (EU) br. 1303/2013 izdatci su prihvatljivi ukoliko su nastali na teret korisnika i ako su plaćeni do najkasnije 31. prosinca 2023. godine. S obzirom da u okviru Intervencijskog plana grada Petrinje pojedini već ugovoreni projekti još uvijek nisu završili s provedbom projekata, unatoč činjenici da su sklopljeni tijekom 2019. godine, neizvršivost projekata u okviru ovog Poziva je predvidljiva i realna, jer se radi o projektima sličnog sadržaja, obuhvata aktivnosti te kompleksnosti provedbe. Nepravodobna provedba ugovorenih projekata posljedično je od utjecaja na financijske i fizičke pokazatelje Operativnog programa.
Nadalje, daljnje preuzimanje obveza od strane proračunskog korisnika bilo bi protivno odredbama Zakona o proračunu, čl. 17. st. 1. (Narodne novine br. 144/21) prema kojoj odredbi je Ministarstvo kao proračunski korisnik odgovorno za zakonito, svrhovito, učinkovito, ekonomično i djelotvorno raspolaganje proračunskim sredstvima, slijedom čega je nužno izvršiti konsolidaciju svih financijskih parametara kako ne bi došlo do ugroze državnog proračuna Republike Hrvatske”.
Osim toga, u obrazloženju se navodi da „u sljedećoj financijskoj perspektivi, 2021.-2027., u okviru Višegodišnjeg financijskog okvira, planira se izdašna financijska omotnica namijenjena poduzetnicima.“ Ovo obrazloženje petrinjskim poduzetnicima nije na ruku jer ovaj se navod odnosi na cijelu državu, a ne samo na petrinjske poduzetnike. Još veći problem je metoda prijave „najbrži prst“ koja je vrlo neprofesionalna zbog toga što u konačnici nitko ne gleda kvalitetu i potrebu projektnog prijedloga, već je jedini kriterij brzina prijave.
Ovi navedeni razlozi su bili poznati i u studenom 2021. godine. Također, poduzetnici su imali troškove planiranja i pisanja projektnih prijedloga, ishodovanja raznih potrebnih dozvola i popratne dokumentacije potrebne za natječaj. Neki su već i poduzeli određene radnje i počeli provedbu jer je prihvatljivost troškova bila moguća retroaktivno. Mnogi mikro, mali i srednji poduzetnici su u ovome natječaju vidjeli mogućnost napredovanja, proširenja poslovanja, zadržavanja radnih mjesta i mogućnost otvaranja novih radnih mjesta. Ova ih je odluka dovela u izrazito nepovoljan položaj, a petrinjski se poduzetnici s pravom osjećaju obmanjenima od strane države te frustriranima i nezadovoljnima neprofesionalnim ophođenjem države prema njima. Ovaj natječaj bio je jedina nada za poduzetnike u Petrinji koji su pretrpjeli velike štete u potresu, a ovim je potezom Ministarstvo napravilo konačan udar na poduzetništvo tog kraja.
“Petrinjski poduzetnici šokirani su ovom odlukom Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Nakon već dobivenih Odluka o financiranju i Ugovora, neki poduzetnici pokrenuli su svoje aktivnosti u skladu s prijavljenim projektom, uložili su svoja sredstva kada je bez najave, ovaj Natječaj poništen. Računali smo na ovu podršku u smislu financiranja novih projekata i razvoja poduzetništva u gradu Petrinji. Nakon potresa, možemo reći kako je ovo bila slamka spasa za unaprijeđenje poslovanja u, građevinski, ali i poduzetnički razrušenoj Petrinji. “ - izjavila je Tanja Mosler, članica udruge Glas poduzetnika iz Petrinje.
Inicijativa GLAS PODUZETNIKA pokrenuta je kao samoorganizacija građana, mahom malih poduzetnika, a nakon objave prvog paketa gospodarskih mjera Vlade RH koje su pokretači ocijenili nedostatnima. Budući da je u manje od 15 dana okupio više od 100.000 poduzetnika, obrtnika, samozaposlenih i zaposlenika privatnog sektora te privukao veliku medijsku pozornost svojim beskompromisnim zahtjevima i istupima, GLAS PODUZETNIKA se pozicionirao kao relevantan čimbenik u javnim raspravama vezanim za određivanje novog gospodarskog smjera Hrvatske. Isto je potvrdila i Vlada RH koja je, unutar drugog paketa gospodarskih mjera, usvojila neke od prijedloga inicijative te time potvrdila njezin neosporan utjecaj. Na zahtjev članova inicijative, osnovana je Udruga GLAS PODUZETNIKA koja je od osnivanja prikupila više od 18.400 članova, a Udrugu podržava preko 250.000 građana Hrvatske - priopćili su iz Glasa Poduzetnika.